Nigdy nie przepadałam za klasycznym, po którym w dodatku bolał mnie brzuch i jakoś nie zachęcały mnie wersje sklepowe, jednak wegański smalec z fasoli, o którym słyszałam parę lat temu, podbił moje serce i żałuję, że dopiero niedawno sprawdziłam jego smak! Gwarantuję, że przypadnie do gustu również tym z Was, którzy nie planują rezygnować z jedzenia mięsa, za to szukają sposobów na przemycenie do swoich posiłków większych ilości warzyw.
Zobacz też: Więcej przepisów na dodatki do kanapek
Oto smalec, który jest bogatym źródłem białka – roślinnego, którego mnóstwo w pożywnej i zdrowej fasoli. Dodajmy do tego oliwę z oliwek extra vergine i mamy przepis na smalec z fasoli na zdrowie, z jabłkiem i/lub rodzynkami, cebulą z czosnkiem, ziołami i świeżo zmielonym pieprzem.
Przygotowałam mój smalec wegański z ugotowanej fasoli, którą zmiksowałam z sokiem z cytryny, który, moim zdaniem, wzbogaca jego smak. Jeśli wolicie łagodniejszą wersję, wystarczy woda. Dodałam oliwę, doprawiłam cząbrem, choć świetnie sprawdzi się majeranek, a nawet estragon. Można puścić wodze fantazji i dosypać odrobinę cynamonu czy kminku, a nawet gałki muszkatołowej, ale to już dla tych z Was, którym nie zależy na podobieństwie do klasycznego smalcu. Które nieźle zaskakuje, prawda?
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 2 szklanki ugotowanej białej fasoli (ok. 500 g)
- 1 szklanka oliwy z oliwek extra vergine (kilka łyżek odlanych na patelnię, do skarmelizowania cebuli i jabłek/rodzynek)
- 1 cebula (duża, drobno posiekana)
- 2 jabłka (obrane, pokrojone w niedużą kostkę; można zastąpić 2 garściami rodzynek - te większe warto posiekać - lub wykorzystać zestaw: 1 jabłko + 1 garść rodzynek)
- 4 ząbki czosnku (drobno posiekany)
- 4 łyżeczki suszonego majeranku, cząbru lub estragonu
- 4 łyżki soku z cytryny (można zastąpić wodą)
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak ugotować fasolę
- Jak pokroić cebulę
- Jak zrobić ogórki kiszone
- Kiszona papryka - przepis
Jak zrobić
- Cebulę z jabłkiem szklę na niedużym ogniu na kilku łyżkach oliwy, następnie solę i zostawiam na patelni na minimalnym płomieniu, mieszając od czasu do czasu, do delikatnego skarmelizowania, na ok. 10 minut. W ostatnich minutach karmelizowania dodaję czosnek.
- Fasolę miksuję w blenderze, dodając stopniowo wodę lub sok z cytryny (dla bardziej wyrazistego smaku) oraz oliwę.
- Przekładam pastę fasolową do większej miski, dodaję cebulę z jabłkiem/rodzynkami i czosnkiem, doprawiam od serca pieprzem oraz suszonymi ziołami. Można odstawić do lodówki, żeby pasta nabrała pełni smaku, chociaż trudno się powstrzymać i nie jeść od razu :).
- Wegański smalec z fasoli serwuję jako dodatek do chleba - świetnie sprawdzi się z kiszonymi ogórkami lub kiszoną papryką na wierzchu!
Wartości odżywcze
Dajcie znać, jakie były Wasze wrażenia po spróbowaniu i czy domownicy i goście podzielają mój entuzjazm :).
Muszę się przyznać, że lubię prawdziwy smalec. Nie jem go często, ale jeśli ktoś mnie nim poczęstuje to nie odmówię. Dobrze, że można go zastąpić smalcem wegańskim, który (nie powiem) brzmi pysznie. Jak tylko go spróbuję, dam znać jak smakował 🙂