Kuchnia bułgarska najlepsze przepisy i porady | Dorota Kamińska

Kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska – przepisy na potrawy z Bułgarii. Kuchnia bułgarska to grillowane mięsa oraz potrawy z ryb i owoców morza Czarnego połączone ze wspaniałymi serami i innymi przetworami mlecznymi oraz warzywami.

Pokazuję najlepsze przepisy kuchni bułgarskiej krok po kroku, sprawdzone i przetestowane, inspirowane podróżą do Bułgarii.

Jogurt naturalny

Jogurt naturalny domowy

Kiedyś trudno dostępny, dziś można kupić go w każdym sklepie, w którym stoi lodówka. Podbił serca Polaków jako alternatywa dla mleka w śniadaniowych posiłkach i niskokaloryczny, o małej zawartości tłuszczu, zamiennik kwaśnej śmietany. Jogurt naturalny, biały i gęsty, chociaż można też kupić taki o rzadszej konsystencji, do picia. Mało kto wie, jak łatwo można zrobić go samodzielnie, w domu, a ja dziś opowiem Wam o tym, dlaczego warto, czemu jest tak zdrowy i co odróżnia jogurt naturalny domowy od tego, który znajdziecie w sklepie.

Tarator

Tarator – bułgarski chłodnik

Tarator to kolejna, po sałatce szopskiej, narodowa potrawa bułgarska, którą chciałabym Wam zaprezentować. Przypomina odrobinę nasz polski chłodnik ogórkowy, ale znajdziemy tu coś ekstra – włoskie orzechy. Zamawiam tarator w plażowej restauracji, która w zasadzie zajmuje się tu głównie serwowaniem pizzy głodnym turystom, ale po chwili kelner przynosi mi moje wymarzone ochłodzenie. Pierwsza łyżka, druga, trzecia… Pycha! Czuję, jak wysoka temperatura rozpływa się wokół mnie. Od dziś bułgarskie lato będzie mi się kojarzyć z taratorem.

Sałatka szopska

Sałatka szopska

Narodowa sałatka bułgarska, mocno inspirowana grecką sałatką horiatiki, choć trudno przyjąć, która z nich pojawiła się jako pierwsza na bałkańskich stołach. Sałatka szopska bazuje na serze szopskim lub feta, dodawanym w Bułgarii do wielu potraw, oraz cebuli, pomidorach, papryce, ogórku i zielonej pietruszce. Nie dodaje się do niej czosnku, opcjonalnie można dołożyć oliwki, ale wtedy bliżej jej będzie do jej bliskiej krewnej, sałatki greckiej. Zdjęcie sałatki zrobiłam w restauracji Akwamarin w Nessebarze.

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)