Na obiad niedzielny lub świąteczny pieczona kaczka z burakami i jabłkami. Nieczęsto zdarza się, że przygotowuję w mojej kuchni duże ilości mięsa, ale na pewno można na nie liczyć, kiedy organizuję świąteczny obiad. Z okazji 11 listopada, gdy nie mam dostępu do gęsiny, wybieram mięso kaczki. Pieczona kaczka z burakami i jabłkami to pomysł na obiad na Święta, który powstał w czasie przygotowywania mojej pierwszej książki kucharskiej „Superfood po polsku”. Nie odważyłam się włożyć buraków do środka, żeby nie zabarwić mięsa na różowo w trakcie pieczenia. Za to jako dodatek sprawdzają się doskonale: zarówno smakowo jak i dekoracyjnie. Może jednak Wy zdecydujecie się nadziać kaczkę burakami? Dajcie znać, jaki uzyskaliście efekt i która opcja lepsza!
Zobacz też: Najlepsze przepisy na niedzielny obiad
Taka pieczona kaczka z burakami i jabłkami to nie tylko danie świąteczne, ale też pomysł na obiad na niedzielę. Co prawda wymaga trochę pracy podczas przygotowań. Najpierw trzeba oczyścić mięso z resztek piór, usunąć gruczoł z kupra, następnie nadziać i zaszyć. Potem już tylko pozostaje ją piec i co 20 minut polewać tłuszczem. Trochę wprawy i nie jest to skomplikowane!
Kaczka pieczona z buraczkami i jabłkami
Pomysł na jej przyrządzenie bazował na klasycznej recepturze jak zrobić kaczkę z jabłkami. Warto jednak wzbogacić nadzienie o dodatek orzechów lub słonecznika, kaszę, rodzynki i seler naciowy. Gwarantuję, że takie nadzienie będzie jedzone równie chętnie co same jabłka. Tłuszcz z kaczki doda całości charakterystycznego smaku. I, jeśli nie obawiacie się intensywnego, różowego koloru nadzienia, również do środka możecie dołożyć buraki. U mnie znalazły się jako dodatek. Upieczone, doprawione tymiankiem, podane z rukolą i pomarańczą. Rewelacyjne połączenie wszystkich smaków!
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Mięso
- 1 kaczka (oczyszczona z resztek piór i gruczołu w kuprze)
- 3 łyżki masła klarowanego
- 2 ząbki czosnku
- majeranek
- sól
Nadzienie
- 2-3 jabłka
- ⅔ szklanki kaszy gryczanej (opłukana w kilku zimnych wodach, odcedzona i ugotowana przez 5 minut z 1 szklanką wrzątku)
- 2-3 łodygi selera naciowego (opcjonalnie)
- 1 garść rodzynek
- 1 garść orzechów włoskich (można zastąpić słonecznikiem)
- pieprz
Dodatki
- 4 buraki
- 2 pomarańcze
- 1 łyżka miodu
- 100 g rukoli (można zastąpić sałatą)
- 2 łyżki natki pietruszki (posiekana; można zastąpić czosnkiem niedźwiedzim)
- 1 łyżeczka tymianku
- olej rzepakowy
- sól, pieprz
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na 200 °C (góra+dół).
- Kaczkę posypuję z wierzchu i od środka solą, następnie środek dokładnie nacieram majerankiem, a wierzch smaruję przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
- Kaszę, ćwiartki jabłek, rodzynki, plastry selera, orzechy i pieprz mieszam w misce i wkładam do kaczki, dokładnie wypełniając cały jej środek.
- Zaszywam oba otwory za pomocą igły i nici. Smaruję całą kaczkę roztopionym, klarowanym masłem.
- Wstawiam do piekarnika i piekę przez ok. 2,5-3 godziny (1 godzina pieczenia na każdy 1 kg mięsa). Pod spodem ustawiam żaroodporne naczynie, do którego będzie kapać wytopiony z kaczki tłuszcz. Co 20-30 minut polewam nim kaczkę.
- Pod koniec pieczenia można zwiększyć temperaturę i zrumienić kaczkę lub wyjąć z piekarnika i opalić jej skórę za pomocą palnika gazowego.
- Kawałki buraków podsmażam na oleju lub maśle (można też wstawić na ostatnich 15 minut pieczenia do piekarnika, żeby upiekły się w tłuszczu, który wytapia się z kaczki). W trakcie smażenia skrapiam sokiem z jednej pomarańczy i doprawiam tymiankiem oraz natką pietruszki lub czosnkiem niedźwiedzim. Posypuję solą i pieprzem.
- Upieczone lub usmażone buraki polewam miodem i dokładnie mieszam.
- Serwuję kaczkę przybraną rukolą, burakami i pomarańczą.
Wartości odżywcze
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak udała się Wam i smakowała kaczka z buraczkami i jabłkami. Bardzo jestem ciekawa, zwłaszcza czy odważyliście się wykorzystać buraki do nadzienia środka kaczki!