Jak kupić mieszkanie w kamienicy – moja historia i zestaw porad

Jak kupić mieszkanie w kamienicy

Marzyłam o nim jeszcze na studiach, ale pierwsze lokum zdecydowałam się nabyć od dewelopera: za niższą cenę, na obrzeżach miasta, „na chwilę”. Miałam mieszkać w nim maksymalnie 5 lat i potem przeprowadzić się do czegoś większego. Wyszło trochę inaczej i dopiero teraz, po 12 latach, mogę przygotować ten poradnik i opowiedzieć Wam, jak kupić mieszkanie w kamienicy. Szukałam go kilka miesięcy i oto moja historia i zestaw porad. Nie jest to najtrudniejszy scenariusz, bo właściwie wszystko poszło dość sprawnie. Ale mam sporo uwag na temat spraw, na które warto zwrócić uwagę oraz historyjek o transakcjach zawieranych przez inne osoby i tych, które sama chciałam zawrzeć, ale do nich nie doszło.

Zobacz też: Więcej o moich wnętrzach i urządzaniu mieszkań

Jak już wspomniałam, żeby wiedzieć, jak kupić mieszkanie w kamienicy, trzeba najpierw opracować strategię, gdzie go szukać. I nie zawsze jest to sprawa oczywista!

Ogłoszenia z rynku wtórnego lub pierwotnego

Poszukiwania mojego mieszkania zaczęłam od przeglądania ogłoszeń na OLX, Otodom oraz Morizon.pl.

Ogłoszenia gminne lub zamiana

Co pewien czas gmina pozbywa się niektórych nieruchomości, organizując licytację. Każda gmina publikuje ogłoszenia na własnych zasadach. We Wrocławiu można znaleźć je tutaj. Żeby móc wziąć w niej udział, trzeba wpłacić kaucję, dlatego, nawet jeśli mieszkanie ma być kupione na kredyt, konieczne jest wcześniej posiadanie odpowiedniej kwoty na własnym koncie. Warto wiedzieć, że czas na zapłatę za licytowane mieszkanie jest dość krótki i wynosi 3 tygodnie. To ryzykowne w przypadku brania kredytu, bo banki często rozpatrują wnioski nawet przez 4-6 tygodni, zwłaszcza gdy mowa o zarobkach z działalności gospodarczej lub niestandardowych źródłach dochodu. Dlatego zdecydowałam, że nie będę próbować kupować mieszkania z gminy. Nie chciałam ryzykować (słusznie, bo uzyskanie kredytu trwało w moim przypadku dłużej), poza tym potrzebowaliśmy mieszkania gotowego do wprowadzenia, a lokale gminne ZAWSZE wymagają remontu, z reguły gruntownego.

Dobrym sposobem może okazać się zamiana: mieszkania w kamienicy są często w posiadaniu osób starszych, które potrzebują niższych opłat i mniejszego metrażu. Można zaoferować im swój aktualnie posiadany lokal i umówić się na dopłatę różnicy wartości. Nie było jednak interesujących mieszkań na zamianę. Poza tym chciałam zatrzymać aktualnie posiadane mieszkanie, bo nie opłacała mi się całkowita spłata kredytu w CHF i chciałam je zostawić na wynajem.

Lokalizacja i sąsiedztwo

Stan kamienicy: podwórko, elewacja, klatka, instalacje

Konserwator zabytków

Czy jest wspólnota i ile % udziału ma gmina + co z gruntem i piwnicą

Kto mieszka w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy w środku

Jak kupić mieszkanie w kamienicy – moja historia

Ogłoszenie sprzedaży podesłała mi moja agentka, a podczas prezentacji był jeszcze obecny przedstawiciel drugiego biura (które, teoretycznie, prowadziło tę ofertę na wyłączność) – jej znajomy, z którym pewnie potem podzieliła się prowizją.

Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości i teraz wiecie już jak kupić mieszkanie w kamienicy oraz na co zwrócić szczególną uwagę. A może też macie już za sobą transakcję kupna? Dajcie znać, jak to wyglądało u Was!

 

Dorota Kamińska

Blogerka kulinarna, fotografka, podróżniczka

Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie

Brak komentarzy

Twoja odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)