Choć przygotowanie nie jest skomplikowanym procesem, warto znać podstawowe zasady jak ugotować risotto. Na stole może zagościć danie, które za każdym razem zaskoczy innym składem, kolorem i smakiem, bo jako dodatki wykorzystuje się warzywa, czasem owoce, a do tego mięso, grzyby, ryby i owoce morza oraz wino lub inny alkohol, które nadają charakteru tej pysznej, włoskiej potrawie.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na dania kuchni włoskiej
Choć kuchnia włoska kojarzy nam się głównie z makaronami i pizzą, to także risotto często gości na tamtejszych stołach, jako potrawa przygotowywana na kolację, z dodatkiem lokalnego sera, sycąca. Podobnie jak inne dania bazujące na ryżu, również risotto pozostawia uczucie sytości na długi czas. Można zebrać przy stole całą rodzinę lub przyjaciół, postawić na środku ogromną patelnię z potrawą, nalać wina do kieliszków i rozpocząć ucztę!
Jak ugotować risotto – zasady
Jak ugotować risotto i jak powinno wyglądać? Oto podstawowe zasady:
- Ryż do risotto ma duże, ale krótkie ziarna i po ugotowaniu musi być lepki. Najczęściej wykorzystuje się tzw. ryż arborio, o dużych i krótkich ziarnach. Po ugotowaniu jest kleisty i lekko twardy (nie wolno rozgotowywać), kremowy. Nazwa pochodzi od miejscowości jego uprawy na terenie Włoch, choć ta odmiana przyjechała do Europy z Japonii. Jego wykorzystanie daje najlepszy efekt, ale Włosi używają też czasem do risotto ryżu carnaroli o nieco dłuższych ziarnach i większej zawartości skrobi oraz maratelli, który trudno rozgotować i który najlepiej zachowuje swój kształt. Nie warto próbować gotowania z innym rodzajem ryżu. Brak kleistej konsystencji, rozgotowane ziarna, nieapetyczny wygląd. Nie mając odpowiedniego ryżu, nie warto gotować risotto.
- Wysokiej jakości oliwa extra vergine lub prawdziwe masło ze śmietanki to drugi krok do sukcesu. Łagodny smak i niska kwasowość zapewnią ziarnom ryżu i pozostałym składnikom najlepszą obróbkę termiczną. Ryż, przed zalaniem bulionem, musi być uprażony z cebulą, na oliwie, a oba składniki powinny nabrać szklistości. Nie mogą zbrązowieć: to zrujnuje smak i konsystencję.
- Białe lub czerwone wino wytrawne to najpopularniejsze dodatki smakowe i choć można je pominąć, to dzięki nim gotowanie risotto zakończy się uzyskaniem prostej, ale eleganckiej i jednocześnie wykwintnej potrawy o wspaniałym aromacie.
- Dobry, domowy wywar, przygotowany z dodatkiem warzyw i ziół, gwarantuje uzyskanie idealnego smaku risotto. Tutaj nie ma miejsca na zamienniki z kostki, ma być wywar warzywny lub drobiowy, wołowy, wieprzowy, albo rybny, w zależności od dodatków, które znajdą się w potrawie.
- Wlewanie wywaru do ryżu to kolejny, istotny element przygotowania idealnego risotto, które jest potrawą gotowaną powoli, bez pośpiechu. Gorący wywar wlewa się do ryżu chochla po chochli, czekając za każdym razem na wchłonięcie poprzedniej porcji, przed dodaniem kolejnej.
- Dodatek sera i masła oraz świeże zioła na zakończenie, obok szczypty soli, to nie tylko dekoracja, ale też ostatecznie podkreślony smak. Włosi do risotto używają najczęściej parmezanu, choć w niektórych przepisach pojawia się grana padano, a nawet gorgonzola czy mieszanka czterech serów.
Jak ugotować risotto – idealna konsystencja
Choć dawniej jadało się zbite risotto, w którym stawała łyżka, dziś ta pyszna potrawa powinna być podawana w rzadszej konsystencji, nazywanej „falą” lub „lawą”. Można też przygotować nieco gęstsze risotto i uformować dekoracyjnie na talerzu.
Zachowując zapas wywaru, można, kolejnego dnia, gdy ryż wypił większość płynów, odgrzać risotto i rozrzedzić.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 200 g ryżu (arborio, carnaroli lub maratelli)
- 500 ml wywaru (warzywny, drobiowy, wołowy, wieprzowy lub rybny: gorący; część wywaru (125 ml można zastąpić białym lub czerwonym winem wytrawnym))
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek (extra vergine, o niskiej kwasowości; można zastąpić masłem)
- 1 cebula (niewielka; drobno posiekana)
- 50 g parmezanu (starty na tarce o drobnych oczkach)
- 1 łyżka masła
- szczypta soli
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić wywar warzywny
Jak zrobić
- Na oliwie lub maśle szklę cebulę (wrzucam surową na zimny tłuszcz i trzymam na małym ogniu, dopóki nie stanie się przezroczysta; można delikatnie ją posolić i nie wolno jej zrumienić).
- Do cebuli dodaję ryż i tostuję na średnim ogniu, mieszając i rozprowadzając po ziarnach tłuszcz. Ryż powinien stać się przezroczysty i nie wolno go zrumienić.
- Zalewam ryż białym winem i czekam, aż całkowicie się wchłonie.
- Stopniowo, chochla po chochli, delikatnie mieszając, dodaję gorący wywar. Każdą kolejną chochlę dolewam, kiedy poprzednia część wywaru została wchłonięta przez ryż.
- Gotuję risotto łącznie przez ok. 15-25 minut (al dente lub do miękkości). Gdyby było zbyt suche, w razie potrzeby dodaję więcej oliwy lub masła, albo rozprowadzam całość dodatkowym wywarem.
- Zdejmuję ryż z ognia, upewniając się, że nie jest zbyt suchy. Dodaję masło i parmezan, mieszam delikatnie całość i zostawiam, pod przykryciem, na kilka minut.
Oto wszystkie tajniki i triki, dzięki którym wiadomo jak ugotować risotto i przygotować risotto idealne. Ciekawa jestem, jakie dodatki do risotto lubicie najbardziej. U mnie są to owoce morza oraz dynia, choć klasyczne, białe lub czerwone, również chętnie gotuję, zwłaszcza gdy w kuchni brakuje innych składników.