Ciasto z gruszkami to doskonały i mało skomplikowany wypiek. Jeśli lubicie słodkie ciasto z dodatkiem jabłek, z pewnością ciasto z gruszką również przypadnie Wam do gustu. Postanowiłam je przygotować tak, żeby na wierzchu gruszki układały się w ciekawy wzorek. Nie przypuszczałam, że zatoną! Tak to czasem bywa, że nie do końca pieczenie idzie zgodnie z planem. Za to zapach korzennych przypraw obłędny i smak też świetny. Zobaczcie jak zrobić ciasto z gruszkami krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na gruszki
Przepis na ciasto z gruszkami
Do przygotowania tej masy będzie potrzebny mikser. I koniecznie masło o temperaturze pokojowej. Jajka również, żeby masa się nie zwarzyła. Warto o tym pamiętać, nie tylko w przypadku tego wypieku.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto
- 4 gruszki (obrane, bez ogryzków, pokrojone w ćwiartki, a następnie na długie plasterki)
- 4 jajka
- 200 g masła (1 kostka; o temperaturze pokojowej)
- 1 szklanka mąki migdałowej (można zmiksować słodkie migdały ze skórką lub blanszowane w blenderze wysokoobrotowym)
- ⅔ szklanki mąki pszennej (tortowa typ 450 lub orkiszowa typ 500-600; przesiana)
- ¾ szklanki cukru (polecam ksylitol lub erytrytol (mniej kalorii i niższy indeks glikemiczny ciasta))
- ⅓ szklanki orzechów włoskich (grubo posiekane, ze skórką)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- ½ łyżeczki mieszanki kolendry, imbiru, pieprzu i goździków (rozgniecione w moździerzu; można zastąpić dodatkowym cynamonem)
Sos waniliowy
- 1 szklanka śmietanki kremówki
- 50 g masła (¼ kostki)
- ⅓ szklanki syropu z agawy (można zastąpić ½ szklanki cukru lub ksylitolu/erytrytolu)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
Sprzęt
- Tortownica o średnicy 21-24 cm
- Mikser
- Miska do miksowania
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Zakalec w cieście – dlaczego powstaje
Jak zrobić
- Nastawiam piekarnik na temperaturę 180°C (góra+dół) lub 160 °C (termoobieg).
Ciasto
- Masło ucieram z cukrem na najwyższych obrotach miksera na puch.
- Dodaję 1 jajko i rozmiksowuję masę do połączenia składników. Dodaję kolejne jajka po jednym, za każdym razem rozmiksowując całość przed wbiciem kolejnego jaja.
- Dodaję mąkę, mielone migdały oraz orzechy i proszek do pieczenia. Na najmniejszych obrotach miksera łączę wszystkie składniki do uzyskania nielejącej masy.
- Przekładam masę do tortownicy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej odrobiną mąki. Wyrównuję powierzchnię.
- Na wierzchu ciasta układam dekoracyjnie plasterki gruszek (ja ułożyłam odwrotnie niż wcześniej planowałam, bo powinny leżeć cieńszą stroną ku środkowi). Nie wciskam gruszek w masę!
- Wstawiam ciasto do piekarnika i piekę przez 50-60 minut. Gdy wierzch się zrumieni, na ok. 5 minut przed końcem pieczenia, lekko uchylam drzwiczki i wbijam w środek ciasta wykałaczkę. Gdy wyjdzie sucha, można wyjmować tortownicę z piekarnika. Jeśli nie, kolejną próbę przeprowadzam po 5 minutach.
- Ciasto zostawiam w tortownicy do wystudzenia, stawiając na kratce. Od spodu do tortownicy ma mieć dostęp powietrze.
Sos waniliowy
- W czasie gdy ciasto się piecze, przygotowuję sos. Wszystkie składniki zagotowuję w niedużym garnku.
- Zmniejszam ogień tak, żeby mieszanka delikatnie bulgotała i gotuję przez 5 minut. Całość powinna zgęstnieć do konsystencji sosu beszamelowego. Jeśli gęstość jest za mała (ksylitol, erytrytol i syrop z agawy nie ulegają karmelizacji tak jak cukier), odlewam kilka łyżek do szklanki i mieszam z 1 łyżeczką mąki ziemniaczanej lub pszennej. Dokładnie rozcieram grudki, następnie rozrzedzam kilkoma niewielkimi porcjami śmietankowej mieszanki. Następnie łączę całość i dokładnie mieszam do zgęstnienia, już bez gotowania na ogniu.
Wartości odżywcze
Ciasto z gruszkami przepis
Bardzo lubię smak korzennych ciast. Szczególnie gdy w składzie mają jabłka lub gruszki. Choć latem mam ochotę na lżejsze słodkości, jesienią i zimą lubię sięgać po korzenne ciasta o głębszym smaku. Wilgotne w środku, ale jednak wyrośnięte. Słodkie i korzenne, lecz przełamane charakterystycznym smakiem gruszki. Takie właśnie jest ciasto, które przyrządziłam. Pomyślałam, że będzie doskonale smakowało w połączeniu z kremowym sosem waniliowym. Ale świetnie sprawdzi się tu również polewa czekoladowa. A jeśli macie pomarańczową marmoladę lub sos, również okaże się pysznym dodatkiem. W połączeniu z gruszką i korzennymi przyprawami pomarańcza przeniesie Was na chwilę w błogi, jesienno-zimowy, trochę leniwy i spokojny czas.
Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak się Wam udało to gruszkowe ciacho! Przygotowaliście waniliowy sos, czy zdecydowaliście się na jakąś polewę?