Risotto z batatami to doskonała kolacja bez mięsa, a nawet obiad, w dodatku dla całej rodziny. Przepis na risotto z batatami wykorzystuję przez cały rok, choć nie ukrywam, że chętniej sięgam po nie jesienią i zimą. Taki urok jednogarnkowych potraw. Kojarzą mi się z ciepłem, przyjemnym aromatem i wspólnym zasiadaniem do stołu po zmroku. Rozgrzewają zmarznięte w drodze z pracy do domu ciało i przywołują uczucie błogości, kiedy po obiedzie czy kolacji popija się je lampką ulubionego wina. Można przygotować je z dodatkiem korzennych przypraw lub suszonych ziół. Ta druga wersja jest chyba najbliższa włoskiej kuchni. Zobaczcie jak zrobić risotto z batata krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy kuchni włoskiej
Można przyrządzać je przez cały rok i wystarczy kilka prostych składników. Są łatwo dostępne w sezonie i poza nim także. Jeśli macie ochotę, możecie zastąpić bataty dynią piżmową, marchewką lub pietruszką czy selerem. Poeksperymentujcie, bo przy takich prostych przepisach najłatwiej sprawdzić inne wersje smakowe.
Przepis na risotto z batatami
W wersji wegetariańskiej oczywiście bez mięsa. Ale jeśli je jadacie, możecie dodać pierś z kurczaka lub indyka, a nawet kalmary lub krewetki. Nie testowałam jeszcze wersji z owocami morza, ale jestem pewna, że smakowałaby świetnie! Przygotowuję je klasycznie. Najpierw szklę cebulę z imbirem, batatem i papryką. Potem powoli gotuję ryż arborio, zalewając go stopniowo białym winem i wywarem. Cierpliwość i dobry ryż – to dwa warunki koniecznie do idealnej konsystencji tej kolorowej potrawy.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 400 g ryżu arborio
- 300-500 g batatów (około; obrane i pokrojone w kostkę)
- 1 czerwona papryka (pokrojona w kostkę)
- 200 g piersi z kurczaka (opcjonalnie do dodania w wersji niewegetariańskiej; pokrojona w kawałki wielkości 1 kęsa)
- 1 cebula (duża; drobno pokrojona)
- 1 szklanka białego wina (wytrawne)
- 1 l wywaru warzywnego (można zastąpić drobiowym w wersji niewegetariańskiej)
- 50 g masła
- 100 g parmezanu (utarty na tarce o drobnych oczkach)
- 1-2 łyżki soku z cytryny lub pomarańczy
- 1 łyżeczka imbiru (świeży, utarty na tarce o drobnych oczkach; można zastąpić drobno posiekanym czosnkiem + 1 łyżką ziół prowansalskich)
- świeża mięta (posiekana; do dekoracji)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak pokroić cebulę
- Jak zrobić wywar warzywny
Jak zrobić
- Połowę masła roztapiam na dużej patelni, na niewielkim ogniu i szklę na nim cebulę.
- Dodaję imbir, bataty i paprykę. Duszę całość na niewielkim ogniu przez 3 minuty. Opcjonalnie dodaję też kurczaka, który powinien się lekko zrumienić z wierzchu.
- Do cebuli, papryki i batatów dosypuję ryż i szklę na niedużym ogniu, aż zrobi się przezroczysty, od czasu do czasu mieszając.
- Do warzyw i ryżu dolewam białe wino i trzymam całość na niewielkim ogniu, aż powoli i delikatnie ryż „wypije” wino.
- Powoli, jedna chochla po drugiej, dolewam zimny wywar warzywny, trzymając całość na niedużym ogniu. Za każdym razem, kiedy ryż „wypije” wywar, dolewam kolejną porcję, chociaż w pewnym momencie wywaru zacznie się robić coraz więcej i trzeba będzie go dolewać, nie czekając aż się wchłonie.
- Nadal na niewielkim ogniu, gotuję całość przez ok. 20 minut. Ryż może być ugotowany al dente czyli „na ząb”, lekko twardawy. Zdejmuję z ognia.
- Do ugotowanego ryżu dodaję masło, przykrywam i czekam aż się rozpuści.
- Dosypuję tarty parmezan i, opcjonalnie, doprawiam sokiem z cytryny lub pomarańczy.
- Przed podaniem posypuję świeżą miętą.
Wartości odżywcze
Idealnie ugotowane risotto ma konsystencję lawy. Warto zachować zapasowy wywar, żeby w razie potrzeby móc je ponownie podgrzać i rozrzedzić, gdy zgęstnieje po wystudzeniu.
Risotto z batatami przepis
Łagodny, słodki smak batatów i papryki doskonale podkreśla dodatek imbiru. Ale to sok z pomarańczy lub innych cytrusów oraz świeża mięta stawiają kropkę nad „i” w tym daniu. Całość jest kolorowa, apetycznie wygląda i doskonale smakuje.
Bardzo jestem ciekawa, czy risotto z batata przypadnie Wam do gustu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach i napiszcie, które dodatki wybraliście do jego przygotowania :).