Zaproszę Was dziś na chleb pszenno-żytni. Nie ma lepszego pieczywa niż francuskie – powiedzą Francuzi. Nie ma lepszego pieczywa niż czeskie – stwierdzą Czesi. Podróżuję po świecie i z niejednego pieca jadałam chleb, bułki, bagietki, banetki, ale ten nasz, polski, chociaż w ostatnich latach trochę podupadł, nadal utrzymuje się w ścisłej czołówce moich ulubionych, za którymi tęsknię, kiedy wyjeżdżam z kraju.
Zobacz też: Więcej przepisów na domowe pieczywo
Polskie chleby, te najlepsze, z grubą, chrupiącą skórką, sprzedawane w porządnej piekarni lub pieczone w domu, takie lekko wilgotne, trochę ciężkie w porównaniu z białym, mlecznym, drożdżowym pieczywem, które łatwo spotkać zagranicą to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy, gdy opisuję komuś jak wygląda polskie pieczywo. Coraz więcej osób piecze je samodzielnie i choć domowa piekarnia wymaga trochę cierpliwości i wprawy, na szczęście uniwersalny, domowy chleb pszenno-żytni to mało skomplikowana receptura.
Piekąc chleb pszenno-żytni warto przyjąć prosty, ale skuteczny rytuał kuchenny: Rano, przed wyjściem do pracy, dokarmiamy zakwas i odstawiamy, żeby przygotował się zaczyn. Wieczorem, po powrocie z pracy, dodajemy pozostałe składniki do zaczynu, mieszamy ciasto, przekładamy do foremki i odstawiamy do wyrośnięcia, a następnie pieczemy. Do rana chleb wystygnie i można wyjąć go z foremki, pokroić i przygotować pyszne kanapki.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
Ciasto na chleb
- cały powyższy zaczyn pomniejszony o 2 łyżki odlane w celu przygotowania kolejnego bochenka chleba
- 1½ szklanki mąki żytniej (typ 1400 lub 2000)
- 1 szklanka mąki pszennej chlebowej (typ 650-750; przesiana; można wykorzystać też mąkę orkiszową typ 630-800)
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru lub miodu
Zaczyn
- 2 łyżki zakwasu żytniego
- ½ szklanki mąki żytniej (typ 1400 lub 2000)
- ½ szklanki wody
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić zakwas żytni
Jak zrobić
Zaczyn
- 2 łyżki zakwasu mieszam z mąką i wodą i odstawiam w ciepłe miejsce (może być pod przykryciem) do wyrośnięcia na 12 godzin.
Ciasto na chleb
- Do wyrośniętego zaczynu dodaję pozostałe składniki i delikatnie, ale dokładnie mieszam aż do ich połączenia.
- Przelewam masę do foremki wysmarowanej grubo tłuszczem lub wyłożonej papierem do pieczenia odpornym na wysokie temperatury i przywieranie i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2-3 godziny (masa powinna podwoić swoją objętość i może jej to ewentualnie zająć więcej czasu).
Pieczenie chleba
- Nastawiam piekarnik na 200 st. C z termoobiegiem lub 220 st. C w opcji góra+dół i wstawiam od razu foremkę z wyrośniętą masą. Można też skorzystać z funkcji pieczenia parowego, jeśli jest w nią wyposażony piekarnik.
- Piekę chleb przez 60 minut. Jeśli wierzch będzie zbyt szybko się rumienił, przykrywam papierem do pieczenia lub folią aluminiową.
- Na 10 minut przed końcem pieczenia można spryskać wierzch wodą lub wstawić do piekarnika żaroodporne naczynie z wodą, dzięki czemu chleb uzyska chrupiącą skórkę. Można też spryskać go wodą zaraz po upieczeniu i wyjęciu z piekarnika, kiedy jeszcze jest gorący.
- Chleb studzę w foremce i dopiero kiedy nie jest już gorący, można go pokroić.
Dobry wieczór, szczęśliwie natrafiłam na Twojego bloga (szukałam przepisu na kotlety z ciasta jak na kopytka hahahahah mężowi się zachciało) i tak doszłam do chlebów na zakwasie. Ja chlebki na zakwasie piekę już od 3 lat innych nie jadamy…….chyba, że nie mamy wyjścia. Mam jednak pytanie – w moim przepisie po wymieszaniu dokarmionego dzień wcześniej zakwasu z resztą składników wlewam ciasto (jest konsystencji baaardzo gęstego ciasta na placki ziemniaczane nie jest płynne ale utrzymać długo w dłoni też nie można) do formy i odstawiam do wyrośnięcia na około 10-12 godzin i dopiero wtedy wkładam do rozgrzanego piekarnika. Cisto dopiero po tym czasie zwiększa swoją objętość. Jest to dość wygodne, wieczorem zarabiam ciasto rośnie sobie jak ja śpię a rano do piekarnika. Powiedz mi proszę jak to możliwe, że Twoje ciast potrzebuje tak mało czasu na wyrośnięcie. Chętnie bym upiekła taki są sytuacje kiedy potrzebuję szybko świeże pieczywo………………a u mnie to 12 godzin trzeba czekać. Ależ się rozpisałam……… Pozdrawiam serdecznie. Dziękuję za wspaniałe inspiracje i czekam na odpowiedź. Ula
co znaczy jeżeli w upieczonym chlebie przy skórce jest taka jakby dziura ciągnąca się przez ok pół chleba wzdłuż???:)
Obstawiam, że mógł stać na zbyt wysokiej półce w piekarniku i najpierw skórka podpiekła się od góry, a potem pękła, jak środek ciasta zaczął rosnąć.
Czym psykałaś foremkę WD40 czy CX80 ?
jak tu sie skupić jak lewy sułtan na mnie patrzy
czy w przypadku zakwasu odbieranego z ciasta – tez trzeba go 'dokarmić’ po wyjęciu z lodówki (przed pieczneniem chleba)/??
Tak, po wyjęciu z lodówki ożywiam zakwas, który wcześniej odlałam z ciasta.
Fajnie wygląda, musi być lekko wilgotny w środku. Ja dodaję jeszcze różnego rodzaju ziarna – dynię, słonecznik, siemię i sezam. A posypuję czarnuszką.
Faktycznie, apetycznie 😡 😛
gryzł bym 😉
Ciasto w foremce ma na powierzchni bąble i jest go więcej niż bezpośrednio po wlaniu.
wsadzać go do pieca od razu jak zaczną sie pojawiać te bąble, czy ma ich być sporo?? moze wrzuci pani zdjęcia chleba zaraz przed włozeniem do piekarnika;)
Nie mogę tego w tej chwili sprawdzić, bo nie mam dobrego internetu w hotelu, w którym przebywam, ale czy tego aby nie widać w filmie dołączonym do przepisu? 🙂
nio nie widać jak powinnien wyglądać chlebek przed włożeniem do piekarnika:(
Powinien zabąbelkować (bąble będą spore, o średnicy ok. pół centymetra), a masa powinna podwoić swoją objętość. Nie może wyrastać zbyt długo przed pieczeniem, bo bąble popękają i ciasto opadnie, a podczas pieczenia mało wyrośnie.
jak sprawdzić czy chleb na zakwasie urósł ??
jaka aktywizacja facetów i pomyśleć co może zrobić zimny nawiew z wiatraczka 🙂
Wygląda pięknie, aż wyobraziłam sobie zapach takiego ciepłego chlebka
Zimno 🙂
Juz na moim fb 😉
NORMALNA RZECZ U KOBIET 🙂
Ale suuuty 🙂
piekny, ale dla mnie za dużo zachodu!zreszta na pewno by mi nie wyszedł, bom antytalent do wypieków i tylko mi szarlotka i proste babki wychodza
zonata jestes???
Zimno było ;).
Gdzie ty paczysz 🙂
sutki stoją 😀
KOCHAM!
Domowy chleb pszenno-żytni na zakwasie, bez zagniatania i formowania
bochenka :). #food #przepis