Makówki lub makiełki
- z chałki lub białego pieczywa
- na mleku lub jego roślinnej wersji
- słodzone miodem lub syropem z agawy
- z dodatkiem pysznych bakalii
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Makówki to klasyczny deser śląski na Wigilię. Bułka przekładana makiem ugotowanym w mleku, z dodatkiem bakalii i miodu. Czasem świeża, innym razem sucha. Choć kroi się ją w kromki lub wykorzystuje sucharki, podejrzewam, że nazwa w liczbie mnogiej musi pochodzić od całych bułek, które najprawdopodobniej przekrawano, wydrążano i nadziewano masą makową. W Zagłębiu, Poznaniu i okolicach oraz regionie łódzkim przyrządzany podobnie do makówek deser wigilijny to makiełki, choć w niektórych domach bułkę zastępuje się makaronem – kluskami. Stąd inna nazwa: kluski z makiem i takiej właśnie używa moja babcia z Wielkopolski. Pokażę Wam dziś przepis na makówki – jak zrobić makiełki krok po kroku.
Zobacz też: Najlepsze przepisy na Boże Narodzenie
Tak prosty i skromny deser swoje początki miał zapewne w biedniejszych domach, gdzie wykorzystywano suche resztki pieczywa namoczone w wodzie. Z biegiem lat receptura się zmieniała i zaczęto przygotowywać makówki nawet na chałce, słodząc je miodem i dodając pyszne bakalie. W każdym domu robi się je odrobinę inaczej. Wiele lat temu, kiedy część Bożego Narodzenia, jeszcze na studiach, spędziłam na Górnym Śląsku, przypadły mi do gustu! Zaserwowała je wtedy mama mojej przyjaciółki. To prosty przepis na makówki, a efekt może Was przyjemnie zaskoczyć.
Przepis na makówki
A jak udekorować? Nie ma reguły. Można robić z nimi, co tylko dusza zapragnie! U mnie propozycja usypania gwiazdki z posiekanych w słupki migdałów, a do tego dekoracja z rodzynek. Im więcej kolorowych bakalii, tym lepiej!
Makówki
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 ml mleka (krowie lub roślinne – u mnie kokosowe)
- 125-150 g suchego maku
- 50 g orzechów laskowych (blanszowane)
- 50 g orzechów włoskich
- 50 g rodzynek (można zastąpić żurawiną lub wymieszać „pół na pół”)
- 4 łyżki miodu
- 1 łyżka masła
- 2 duże bułki lub pół sporej chałki (pokrojone na kromki)
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii (lub miąższ wydrążony z laski wanilii – na czubku łyżeczki)
- dodatkowe bakalie do dekoracji: orzechy, migdały, rodzynki, suszone śliwki, suszone morele, owoce z syropu, np. wiśnie
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić mleko roślinne
Jak zrobić
- Mak zagotowuję w 1,5-litrowym garnku z mlekiem i masłem. Zmniejszam ogień do minimum (mieszkanka ma delikatnie bulgotać) i gotuję przez 15 minut.
- Zdejmuję z ognia, czekam aż odrobinę przestygnie, dodaję miód, bakalie i wanilię i mieszam.
- Na dnie miski o pojemności 1 l układam warstwę kromek bułki lub chałki. Polewam wymieszaną masą makową tak, żeby dokładnie przykryć całość.
- Na maku układam kolejną warstwę kromek i ponownie zalewam masą. Powtarzam czynności do wyczerpania składników. Ostatnią warstwą powinna być ta z makiem.
- Dekoruję wierzch bakaliami i odstawiam do lodówki na min. 2 godziny.
Wartości odżywcze
Podbiły moje serce i podniebienie. Ciekawa jestem, czy również Wy je polubicie :).
Makiełki przepis
Możecie przygotować je również na pieczywie bezglutenowym. Zamiast mleka, w wersji bez laktozy czy wegańskiej, wykorzystać roślinny napój. Miód można zastąpić syropem z agawy. To już oczywiście unowocześniona wersja, ale jeśli nie jecie pewnych składników, to z pewnością chętnie wykorzystacie te podpowiedzi.
Cudownie prezentowały się na wigilijnym stole!
Dajcie mi koniecznie znać w komentarzach, czy makówki pojawiły się również u Was na wigilijnych stołach. Jeśli tak, to jak udekorowaliście?
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
Mak ma być mielony czy niemielony
Trochę skomplikowany przepis, ale chętnie zrobię na święta 🙂