Kotlety bezmięsne, przygotowane na bazie kaszy i warzyw, podbijają polską kuchnię. Są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych kotletów mielonych i nie trzeba być weganinem, żeby je polubić, zwłaszcza że można przygotować ich zapas na kilka dni, nadają się do mrożenia i, przede wszystkim, świetnie smakują i są zdrowe! Kotlety z kalafiora z dodatkiem czosnku, cebuli i kaszy jaglanej są bogate w witaminy i minerały i, zamiast smażenia, przygotowuje się je w piekarniku.
Zobacz też: Więcej pomysłów na smaczne obiady oraz pomysły na dania wegetariańskie i wegańskie
Można przygotować je zarówno z kaszy jaglanej, jak i białej, gryczanej, niepalonej. Nie wymagają dodatku jajek i bez problemu utrzymają nadany im kształt, a sekret dobrego smaku tkwi w doprawieniu. Kotlety z kalafiora zyskają na smaku dzięki dodatkowi soli i świeżo zmielonego pieprzu, czosnku, skórki z cytryny lub imbiru oraz suszonym ziołom, np. odrobinie majeranku.
Przepis na kotlety z kalafiora to trzecia receptura przygotowana we współpracy z marką Kenwood, w ramach której wykorzystuję do prac kuchennych robot wielofunkcyjny Kenwood Chef XL Titanium, solidnie i ładnie wykonany, z bardzo pojemną misą i silnikiem o mocy 1700 W. W zestawie posiada mnóstwo przystawek ułatwiających szatkowanie, krojenie w plastry czy julienne, siekanie, i ucieranie. Bardzo podobało mi się ścieranie cebuli bezpośrednio do zamkniętego pojemnika, bo nie uroniłam ani jednej łzy!
Oto wersja smażona, a poniżej instrukcja jak upiec je w piekarniku :).
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- ½ główki kalafiora (średniej wielkości)
- 1½ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (ok. ¾ szklanki suchej kaszy)
- 1 cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- 2 ziemniaki (sypkie; ugotowane; można zastąpić ¼ szklanki mąki ziemniaczanej)
- ½ szklanki słonecznika (można zastąpić pestkami z dyni, grubo siekanymi orzechami włoskimi lub płatkami migdałów; opcjonalnie można uprażyć na suchej patelni)
- ½ łyżeczki miodu (można zastąpić ksylitolem lub syropem z agawy)
- ¼ szklanki oliwy z oliwek (można zastąpić olejem rzepakowym)
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku (lub ½ łyżeczki ostrej papryki albo chili)
- 1 łyżka świeżego imbiru (starty na tarce o drobnych oczkach; można zastąpić skórką z wyszorowanej i wyparzonej cytryny)
- sól, pieprz
- 2 łyżeczki suszonego majeranku (opcjonalnie)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
Jak zrobić
- Rozgrzewam piekarnik do 180 °C.
- Kalafior, cebulę, czosnek i imbir ścieram w robocie Kenwood Titanium Chef XL, na tarce o grubych oczkach. Przekładam do dużej misy, posypuję solą.
- Dodaję pozostałe składniki i doprawiam. Mieszam do uzyskania lepkiej masy.
- Zwilżam dłonie zimną wodą i formuję z masy kotlety o grubości ok. 1-1,5 cm i średnicy ok. 5-8 cm. Układam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piekę kotlety z kalafiora przez ok. 25 minut, następnie obracam i dopiekam jeszcze przez 5-10 minut (można włączyć przypiekanie od góry i/lub termoobieg).
- Serwuję kotlety na ciepło lub na zimno, z dodatkiem surówki lub gotowanych/pieczonych warzyw, albo jako składnik wegetariańskich lub wegańskich burgerów. Można je zamrozić lub wystudzić i przechowywać przez 3-5 dni w lodówce.