Doskonały w smaku barszcz ukraiński to zupa, która przywędrowała do nas od sąsiadów zza wschodniej granicy, choć w Polsce została nieco zmodyfikowana. Oryginalnie gotowany i serwowany z warzywami w kawałkach, a zabielany bezpośrednio na talerzu, w Polsce dodatkowo podawany jest z fasolą. Choć niektóre receptury sugerują zagęścić go wodą z mąką lub zasmażką, moja propozycja to ukraiński barszcz bezglutenowy, gęstniejący dzięki dodatkowi śmietany lub jogurtu i zmiksowanych warzyw.
Zobacz też: Więcej przepisów na pyszny obiad
O sposobie zagęszczania zup miksowanymi warzywami napisała mi kiedyś jedna z Czytelniczek w komentarzu pod przepisem na zupę pomidorową. Po co je wyrzucać, skoro w domu jest blender? Nie było go dawniej, więc zagęszczało się zupę mąką, ale warto skorzystać z dobrodziejstw technologii.
Mój przepis na barszcz ukraiński bazuje na włoszczyźnie oraz ziemniakach i kapuście – najlepsza byłaby włoska, ale gdy jej brak, polecam kapustę pekińską. Popularna i łatwo dostępna, a do tego o bardzo dużej liczbie korzystnych dla zdrowia składników, razem z pozostałymi warzywami nada zupie doskonałego smaku. Mój trik to podzielenie warzyw przed gotowaniem. Ziemniaki osobno, bo dodaję je 5 minut przed końcem gotowania, żeby się nie rozgotowały. Pomidorowy przecier z dojrzałych pomidorów, najlepiej domowy. Kapusta dorzucona po zdjęciu zupy z ognia, a do tego dolany zakwas buraczany, który pod wpływem wysokiej temperatury traci cenne wartości odżywcze. Dlatego do wszelkich zakwaszanych nim zup polecam go jako składnik dolewany jako ostatni :). Pozostałe warzywa podzielone na dwie części, żeby połowa się rozgotowała i oddała smak do wywaru, a reszta pozostała lekko, przyjemnie chrupiąca.
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 1 burak (ok. 300 g; obrany, pokrojony w kostkę o boku 1 cm)
- 1 marchewka (ok. 100 g; obrana, pokrojona w kostkę o boku 1 cm)
- ½ pietruszki (ok. 50 g; obrana, pokrojona w kostkę o boku 1 cm)
- kawałek selera (ok. 25 g; obrany, pokrojony w kostkę o boku 1 cm)
- 1 cebula (duża; pokrojona w półksiężyce)
- 2-4 ząbki czosnku (pokrojony w cienkie plasterki; połowę można przecisnąć przez praskę lub bardzo drobno posiekać i zostawić do dodania na surowo do gotowego barszczu)
- 1 ziemniak (ok. 100 g, obrany, pokrojony w kostkę o boku 1 cm, przełożony do osobnej miseczki)
- 2 liście kapusty włoskiej (lub 4 liście kapusty pekińskiej; pokrojone w cienkie paski)
- 5 łyżek pulpy pomidorowej (lub 1 dojrzały i słodki, wypestkowany pomidor zmiksowany w blenderze)
- 1 l wody
- ½ szklanki zakwasu z buraków (można dodać mniej)
- ½ szklanki gęstego jogurtu, kefiru lub kwaśnej śmietany (można dodać mniej)
- 3 łyżki masła lub oleju
- 4 ziarna pieprzu
- 4 ziarna suszonych owoców jałowca
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 4 goździki
- 1 łyżka suszonego lubczyku
- 1 łyżeczka soli
Dodatkowo
- 100 g białej fasoli (ugotowana)
- natka pietruszki
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Film wideo
Przydatne przepisy i poradniki
- Jak zrobić zakwas z buraków
- Jak zrobić pulpę pomidorową
- Jak ugotować fasolę
- Jak zrobić jogurt naturalny
Jak zrobić
- Cebulę i czosnek szklę na maśle lub oleju, na niedużym ogniu, ze szczyptą soli.
- Dodaję połowę z pokrojonych warzyw: buraka, marchewki, pietruszki, selera. Duszę przez ok. 5 minut na niedużym ogniu.
- Zalewam warzywa wodą, dodaję sól, zioła i przyprawy. Zagotowuję.
- Zmniejszam ogień, żeby barszcz lekko bulgotał i gotuję przez 20 minut.
- Odcedzam warzywa (staram się zostawić jak najwięcej cebuli w garnku) i miksuję je w blenderze. Nieugotowane wcześniej kawałki pietruszki, marchewki, selera i buraka dodaję do garnka i gotuję przez 10 minut. Po 5 minutach dodaję pokrojony ziemniak.
- Do barszczu dokładam kapustę, przykrywam pokrywką i wyłączam palnik.
- Do zmiksowanych warzyw dodaję pulpę pomidorową i jogurt, dokładnie mieszam. Dolewam 1 łyżkę barszczu, znów mieszam. Powtarzam czynność z barszczem jeszcze 1-2 razy. Całą mieszankę jogurtową wlewam do garnka z barszczem.
- Dolewam do barszczu zakwas z buraków, mieszam całość, doprawiam w razie potrzeby i serwuję barszcz ukraiński z fasolą, posypany natką pietruszki.
Wartości odżywcze
Ciekawa jestem, czy przypadnie Wam do gustu – czekam na opinie i komentarze :). A może ktoś z Was jadł oryginalny barszcz ukraiński na Ukrainie? Jak smakował i z czego był zrobiony?