fbpx
Czytasz właśnie
„Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” – Olga Smile – recenzja

„Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” – Olga Smile – recenzja

"Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci" - Olga Smile
5/5 (1)

Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” to kolejna, po „Smaku imprezy„, długo wyczekiwana książka z przepisami kulinarnymi, w której znajdziemy aż 150 receptur na wielkanocne śniadania, obiady i wypieki. Miałam przyjemność stać się posiadaczką egzemplarza z dedykacją od Olgi i serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu, na którym poznacie książkę „od środka” oraz przeczytania recenzji.

Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są symbolem rodzinnych tradycji. Dla mnie stanowią niezwykle ważny element kobiecego – domowego świata. – Olga Smile

Książka „Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” została wydana w twardej, połyskującej oprawie i jest częścią serii wydawniczej „Kuchnia sercem domu” wydawnictwa Olimp Media.

Wielkanoc – Świąteczna kuchnia mojej babci – recenzja wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

W trzech częściach: „Wielkanocne śniadanie”, „Wielkanocny obiad”, „Wielkanocne ciasta” znajduje się aż 150 przepisów, w zdecydowanej większości ze zdjęciami potraw wystylizowanych własnoręcznie przez autorkę. To bardzo ważne, że Olga sama opracowała przepisy i faktycznie ugotowała wszystkie potrawy zaprezentowane w książce. Dzięki temu mamy gwarancję, że są to sprawdzone przepisy na Wielkanoc.

3 części książki "Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci"
3 części książki „Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci”

Każda z trzech części książki (oraz większość poszczególnych przepisów) jest poprzedzona osobistym wstępem od Olgi Smile, z komentarzem na temat danego przepisu, wspomnieniami Świąt z czasów swojego dzieciństwa i spostrzeżeniami i refleksjami na temat aktualnych zwyczajów panujących w polskich domach w czasie Wielkanocy. Bardzo lubię je czytać, są osobiste, miłe i napisane w przyjemnym stylu. Zupełnie jakby siedziało się przy stole z przyjaciółką, która opowiada swoje historie przy filiżance kawy i kawałku ciasta.

Przykładowy wstęp i zdjęcie autorki
Przykładowy wstęp i zdjęcie autorki

Większość przepisów zdobią piękne, kolorowe, całostronicowe fotografie potraw. Dana receptura to z reguły lista składników i instrukcja przygotowania krok po kroku. Często przy przepisie pojawiają się komentarze z sugestiami przygotowania jego alternatywnej wersji albo odpowiednich, najlepiej pasujących dodatków. Podoba mi się taka opcja, jest ona szczególnie przydatna dla osób, które potrafią już gotować i lubią eksperymentować z gotowymi recepturami, zmieniać je, ulepszać według własnych upodobań.

Przykładowy przepis
Przykładowy przepis

W części „Śniadania wielkanocne” autorka umieściła wiele przepisów na kolorowe, apetyczne dania z jajek oraz pomysły ich podania w taki sposób, aby były piękną ozdobą na świątecznym stole. Oprócz tego znaleźć tu można przepisy na śniadaniowe sałatki oraz dania mięsne tj. galarety i salceson.

Obiady wielkanocne” to przede wszystkim dania z drobiu (głównie kurczak, ale też indyk i gęś). W domu rodzinnym Olgi jadało się też królika „pachnącego wiatrem”, cielęcinę, a także dania z wieprzowiny i wołowiny.

W dziale „Wielkanocne ciasta” zakochają się amatorzy wielkanocnych mazurków. Od najprostszych (np. prostego mazurka kajmakowego z płatkami migdałów), po nieco bardziej wyszukane, podane w towarzystwie babek i innych słodyczy, które posmakują również dzieciom.

Większość przepisów, podobnie jak poszczególne działy, rozpoczyna osobisty wstęp od autorki. Do każdej receptury dołączona jest lista składników oraz, z reguły, instrukcja przygotowania krok po kroku. Przy niektórych przepisach znajdują się porady jak przygotować je w alternatywnych wersjach, inne zawierają proste wskazówki zrobienia najlepiej pasujących dodatków, np. smacznych i kolorowych sosów.

„Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” – dla kogo ta książka?

Książkę „Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci” polecam wszystkim, którzy tęsknią za prawdziwymi, domowymi Świętami Wielkanocnymi spędzanymi w gronie rodzinnym, którzy chcieliby stworzyć w swoich domach zwyczaj przekazywania przepisów z pokolenia na pokolenie, aby ich dzieci i wnuki pamiętały, że Wielkanoc to również czas spotkań w gronie rodzinnym, wspólnego zdobienia pisanek, pachnącego żurku, smacznych obiadów i kolorowych słodkości na deser. Książka jest napisana „lekkim piórem”, opatrzona pięknymi fotografiami i, co najważniejsze, wszystkie prezentowane w niej potrawy zostały przygotowane według sprawdzonych przepisów.

Zobacz też
173 specjały Siostry Anastazji

Informacje o książce

– Tytuł: „Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci”

– Autorka: Olga Smile

– Wydawnictwo: Olimp Media

– Liczba stron: 128

– Cena: ok. 29,90 zł

– Gdzie kupić: selkar.pl

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom