fbpx
Czytasz właśnie
Bezpieczeństwo danych – jak zapobiegać utracie danych

Bezpieczeństwo danych – jak zapobiegać utracie danych

Dyski twarde My Passport Western Digital - porównanie
Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

Wraz z rozwojem komputeryzacji na dyskach twardych w naszych komputerach przechowujemy coraz więcej danych, a ich globalna ilość każdego roku rośnie w ogromnym tempie. Do naszych komputerów, wraz z rozwojem nowych generacji aparatów fotograficznych, wgrywamy coraz „cięższe” zdjęcia, łatwo dostępną do zakupu online muzykę oraz, coraz częściej, także własnoręcznie przygotowane filmy. Na komputerze, często bez „wywołania”, przechowujemy zdjęcia ślubne, archiwum dorastania naszych dzieci czy fotografie z wakacji i rodzinnych uroczystości. Nasze życie upamiętniamy na cyfrowych nośnikach, często nie zdając sobie sprawy z konieczności zabezpieczenia ich zawartości przed utratą. Oprócz tego na komputerze trzymamy arkusze kalkulacyjne, zawartość skrzynek mailowych, prezentacje.

Bezpieczeństwo danych – jak zapobiegać utracie – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Odtworzenie tych danych w razie awarii komputera jest trudne (do odzyskiwania często wymagane jest specjalnie oprogramowanie, na które trzeba wykupić licencję), czasochłonne i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty (części plików możemy nie odzyskać w ogóle, część odzyskamy ze zmienionymi nazwami i/lub rozszerzeniami).

Gniew, złość, zaskoczenie

Jakie emocje poczujesz, kiedy Twoje dane bezpowrotnie znikną z komputera? Często bywa, że wykonanie kopii zapasowej odkładamy „na potem” i w efekcie robimy ją dopiero po nagłej awarii i długotrwałym, często jedynie częściowym, odzyskaniu utraconych plików. Dlatego jeszcze przed ewentualną awarią warto zapobiegać utracie danych, przechowując w bezpiecznym miejscu ich kopię zapasową. W tym artykule, we współpracy z producentem najpopularniejszych na świecie zewnętrznych dysków twardych, firmą Western Digital, przybliżę Wam różne metody wykonywania kopii zapasowych.

Dyskietka, płyta, pendrive

Pierwszymi zewnętrznymi nośnikami danych były dyskietki, początkowo w formacie 8, następnie 5 i 1/4, ostatecznie 3,5 cala, o niezwykle małej pojemności od kilkudziesięciu bajtów do niewiele ponad 1 megabajtu.

Z czasem awaryjne, niezwykle mało pojemne dyskietki ustąpiły miejsca płytom CD, a szczęśliwcy posiadający nagrywarkę CD w komputerze mogli jednorazowo nagrać na płycie kilkaset megabajtów danych. Plyty CD po kilku latach przemieniły się w format DVD, również taki z możliwością wieloktrotnego nagrywania i kasowania danych. Niestety, okazało się też, że plików zapisanych na płytach kilka lat wcześniej, nawet jeśli te nie uległy zarysowaniom czy innym uszkodzeniom, często nie dawało się odczytać i tak przygotowana kopia zapasowa stawała się bezużyteczna.

Płyty CD i DVD zyskały po kilku latach konkurencję: pendrive czyli mały dysk w formacie flash, podłączany do komputera przez złącze USB. Pojemność dysku, początkowo oscylująca wokół 128 MB, nie umożliwiała co prawda wykonywania kopii zapasowych o dużej pojemności, ale wystarczała na skopiowanie ważnych dokumentów, zestawu zdjęć i prezentacji służbowych i w ten sposób można na pendrive-ach zabezpieczać dane do dziś. Oczywiście pilnując, żeby niewielkich rozmiarów pendrive nie zniknął z naszego pola widzenia.

Dyski zewnętrzne

Początek idei ich powstania to tzw. kieszenie do dysków twardych, które montowało się w obudowie komputera i wsuwało do nich dysk zamknięty w specjalnej obudowie. W ten sposób można było przenosić dane z biura do domu, pracując na tych samych plikach zapisanych na jednym, przenoszonym z jednego miejsca do drugiego urządzeniu. Wraz z pojawieniem się technologii USB powstały zewnętrzne dyski twarde: początkowo większe, stacjonarne (format 3,5 cala, takie same jak dyski znajdujące się w obudowach komputerów stacjonarnych), następnie mniejsze, mobilne (format 2,5 cala, takie same jak dyski pracujące w notebookach). Zewnętrzne dyski twarde i technologia USB, FireWire oraz WiFi zapoczątkowały możliwość wykonywania szybkiego backupu dużej ilości danych.

Jak wybrać zewnętrzny dysk twardy

Chociaż pojemność dysku ma największe znaczenie, wybierając urządzenie, na którym zechcemy przechowywać nasze cenne pliki, warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy i funkcje zewnętrznych dysków twardych.

Zewnętrzne dyski stacjonarne My Book

Zobacz też
Tosty z jajkiem

Urządzenia o większym rozmiarze i najwyższej pojemności, z zamontowanymi wewnątrz obudowy dyskami formatu 3,5 cala. Z reguły, po podłączeniu do komputera (przez nowoczesne złącze USB 3.0, standardowe USB 2.0, FireWire lub eSATA) lub routera (przez kabel LAN, z bezprzewodową transmisją danych WiFi). Dyski te przeznaczone są do postawienia na półce lub biurku.

Zewnętrzne dyski twarde WD My Book - porównanie
Zewnętrzne dyski twarde WD My Book – porównanie (po kliknięciu w obrazek otworzy się prezentacja)

Zewnętrzne dyski mobilne My Passport

Stylowe, dostępne w wielu kolorach, w obudowach plastikowych, połyskujących lub matowych oraz metalowych. Standardowo łączą się z komputerem za pomocą USB 3.0 lub USB 2.0, a model Studio przeznaczony do współpracy z systemem Mac – również przez FireWire800. Te dyski przeznaczone są do przechowywania danych w podróży: z pracy do domu lub podczas wakacji. Dodatkowo, do dysków My Passport pasuje obudowa WD Nomad, która zabezpieczy je przed upadkiem z wysokości ok. 2 m oraz szkodliwym działaniem wilgoci, wiatru czy uderzeń.

Dyski twarde My Passport Western Digital - porównanie
Dyski twarde My Passport Western Digital – porównanie (po kliknięciu w obrazek otworzy się prezentacja)

Jak wykonać kopię zapasową

Kopię zapasową można wykonywać ręcznie, przenosząc ręcznie wybrane do skopiowania dane na zewnętrzny dysk twardy. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z oprogramowania, które automatycznie wykona za nas kopię zapasową za każdym razem, gdy na dysku pojawia się nowy plik lub zaktualizowana wersja starego. Dyski WD przeznaczone do współpracy z systemami Mac będą zgodne z Apple Time Machine, natomiast w systemie Windows najlepiej skorzystać z bezpłatnego oprogramowania WD SmartWare dołączanego do zewnętrznych dysków twardych WD. Takie oprogramowanie, raz skonfigurowane, będzie wykonywało kopię zapasową automatycznie, w tle, a w razie ewentualnej awarii dane będzie można odzyskać za pomocą jednego kliknięcia.

A Wy, zabezpieczacie swoje dane zapisane w komputerze? A może już zdarzyło Wam się je utracić? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach :).

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom