fbpx
Czytasz właśnie
Pies dla alergika

Pies dla alergika

Pies dla alergika
3.33/5 (3)

Dawniej uważano, że alergię u człowieka wywołuje sierść psa, kota lub innego zwierzęcia. Uważano, że miłośnicy domowych zwierzaków cierpiący na alergię mogą sprawić sobie psa, którego sierść (a właściwie nie sierść, tylko włos) jest hipoalergiczna lub… w ogóle nie występuje. Uważano, że pies dla alergika bez sierści, łysy lub z włosem, nie będzie uczulać. Dziś wiadomo już, że alergików uczula białko znajdujące się w naskórku i ślinie zwierzęcia. Można jednak, ponieważ alergia to sprawa bardzo indywidualna i jeśli wiadomo, że organizm nie reaguje szokowo, spróbować odwiedzić hodowcę i sprawdzić, czy jedna z ras uważanych dawniej za psy dla alergików będzie tą, która nada się do wspólnego życia pod jednym dachem.

Zobacz też: Jak wybrać rasę psa

Pies dla alergika to kilkanaście ras, spośród których alergik może wybrać:

 1. Yorkshire terrier – odważny i czujny pies, który pierwotnie został wyhodowany, aby polować na szczury. Z czasem trafił na salony i stał się psem „kanapowym”. Bardzo lubi okazywaną mu czułość i chce spędzać dużo czasu z człowiekiem (wymaga bardzo dużo uwagi i pieszczot ze strony właściciela), również na zabawach z dziećmi.
 2. Pudel – wrażliwy, delikatny, przywiązany do właściciela, inteligentny pies. Bardzo lubi dużą ilość ruchu, dlatego, trzymany w mieszkaniu, wymaga przynajmniej 3 spacerów dziennie i profesjonalnej opieki fryzjerskiej.
 3. Maltańczyk – bardzo mały i łagodny, a jednocześnie bardzo odważny piesek. Pełen energii i chętny do zabawy, również z dziećmi. Wymaga codziennego czesania oraz częstych zabiegów fryzjerskich, zwłaszcza gdy zapuści mu się długi włos.
 4. Bichon frise – z natury łagodny pies lubiący zabawę oraz aktywność fizyczną. Należy dostarczać mu regularnej dawki ruchu. Jego włos cały czas rośnie i nie linieje, dlatego wymaga regularnego podcinania i częstego czesania, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów.
 5. Irlandzki spaniel wodny – wysportowany, aktywny pies, świetny towarzysz człowieka, łatwy do wytresowania. Wymaga czesania co kilka tygodni i trymowania co kilka miesięcy.
 6. Terier pszeniczny – pies aktywny, pełen temperamentu, towarzyski, o wesołym usposobieniu, pierwotnie przeznaczony do pomocy w gospodarstwie: zaganiania bydła, łapania szczurów, stróżowania i pomagania w polowaniach.
 7. Bedlington terrier – spokojniejszy od innych terierów, odważny i szybki, energiczny pies, który uwielbia pływać. Bardzo inteligentny i przywiązany do właściciela, lojalny towarzysz rodziny, który nie lubi samotności.
 8. Portugalski pies wodny – wysportowany, aktywny pies, który musi codziennie spożytkować sporą dawkę energii. Bardzo inteligentny i podatny na tresurę, posłuszny. Wymaga profesjonalnego strzyżenia.
 9. Sznaucer miniaturowy – energiczny pies z temperamentem. Wymaga regularnych wizyt u fryzjera i trymowania włosów. Jest psem skorym do zabawy, lubiącym sporo ruchu i bardzo czujnym.
 10. Grzywacz chiński – czujny towarzysz, również dla rodziny ze spokojnymi dziećmi. Uczuciowy pies, który stale czeka na kontakt z człowiekiem. Ze względu na brak sierści bardzo podatny na wszelkie alergie i choroby skórne oraz poparzenia słoneczne i szczególnie wrażliwy na zimno.
 11. Nagi pies meksykański – bardzo spokojny pies, którego charakterystyczną cechą jest pocenie się przez skórę. Ze względu na brak sierści jego skóra jest bardzo podatna na zimno (w niskich temperaturach powinien nosić ubranie) i poparzenia słoneczne.
 12. Nagi pies peruwiański – łatwo przywiązuje się do domowników, ale pozostaje nieufny wobec obcych. Wysportowany i energiczny, źle znosi samotność. Ze względu na brak sierści jego skóra jest narażona na niską temperaturę i poparzenia słoneczne.
 13. Nagi terrier amerykański – towarzyski, inteligentny pies pełen energii i skory do zabaw, również z małymi dziećmi. Lubi dużo ruchu, ma instynkt łowczy, ale nie jest dobrym pływakiem.
Yorkshire terrier
Yorkshire terrier
Biały pudel
Biały pudel
Pies maltańczyk
Maltańczyk
Bichon frise
Bichon frise
Irlandzki spaniel wodny
Irlandzki spaniel wodny
Terier pszeniczny
Terier pszeniczny
Bedlington terrier
Bedlington terrier
Portugalski pies wodny
Portugalski pies wodny
Sznaucer miniaturowy
Sznaucer miniaturowy
Grzywacz chiński
Grzywacz chiński
Nagi pies meksykański
Nagi pies meksykański

Poza psami rasowymi, również sporo psów mieszanych, u których przeważają cechy danej rasy „hipoalergicznej”, nadaje się do zamieszkania pod jednym dachem z alergikiem.

Zobacz też
Jak wybrać rasę psa

A może macie doświadczenie z innymi rasami, przy których nie uaktywniała się Wasza alergia lub udało Wam się z nią uporać pomimo posiadania psa, którego sierść nie jest hipoalergiczna?

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

8 komentarzy
 • Artykuł stary, sprzed 7 lat, ale jak to możliwe, że takie bzdury o niealergicznych psach z włosami zamiast sierści jeszcze wiszą na stronie. Do niedoinformowanych alergików: NIE MA NIEUCZULAJĄCYCH PSÓW. To nie od rasy psa i rodzaju sierści zależy, czy pies będzie was alergizował, tylko do rodzaju białka zawartego w psim naskórku i psiej ślinie. A to jak mocno wasz organizm reaguje na obce białko to cecha indywidualna. Piesek, który was nie uczula innego alergika może zabić.

 • Moja córeczka jest alergikiem, i niestety zakup yorka okazał sie totalną porażką, gdyż mała się uczulała, dodatkowy minusem jest to że sierść yorka zbiera kurz jak szczotka i dodatkowo dziecko się uczulało, musieliśmy niestety poszukać nową rodzine dla pieska 🙁

 • Tak, jest jeszcze jedna rasa, której ani włos, ani naskórek nie alergizuje i to był główny powód, dla którego zdecydowałam się właśnie na nią.

  West Highland White Terrier, popularnie – westie. Opinia o jego niealergizujących „właściwościach” potwierdzona jest w moim domu na dwóch alergikach – dorosłym i dorastającym.

  Nie linieje, ale wymaga właściwej pielęgnacji, czyli kąpieli na sucho (a na mokro bardzo sporadycznie) oraz trymowania (nie golenia!).

  A jako ciekawostkę dodam, jeżeli ktoś z różnych względów nie może zdecydować się na psa, że niealergizującym domownikiem mniejszych rozmiarów może stać się koszatniczka (posiadaliśmy przed zakupem westie). Koszatniczka musi mieć towarzysza w klatce, dlatego najlepiej zakupić dwie samiczki.

  PS. Psa kupujcie w sprawdzonej hodowli (psów rasowych -> z rodowodem). Wciąż mało mówi się o pseudohodowlach nastawionych tylko na zysk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom