Masło klarowane

Masło klarowane

Masło klarowane najlepsze do smażenia. Idealne, czyste masło klarowane, które umożliwia smażenie w wysokich temperaturach nawet 250 st. C, nadając potrawom delikatnie orzechowego posmaku.
Drukuj przepis Pin Recipe
Przygotowanie: 10 min
Gotowanie: 10 min
Całkowity czas: 20 min
Danie: Półprodukt
Kuchnia: Amerykańska, Europejska
Keyword: masło klarowane
Autorka: Dorota Kamińska

Składniki

  • 400 g masła 2 kostki; min. 82% tłuszczu

Jak zrobić

  • Masło roztapiam na minimalnym ogniu, najlepiej w wysokim naczyniu (można wstawić szklankę z masłem do kuchenki mikrofalowej i roztopić je w krótkim czasie, na minimalnej mocy - najlepiej włączając kuchenkę po kilka razy na 30 sekund).
  • Za pomocą chochli, dużej łyżki albo kubeczka zbieram z powierzchni czysty, wytopiony tłuszcz o żółtej, przezroczystej barwie i przelewam do słoiczka. Pozostałą na dnie naczynia, ściętą śmietankę i wodę można wykorzystać np. do śmietanowego sosu lub zupy.

Video

Wskazówki

Alternatywnie można przygotować klarowane masło, topiąc je powoli na małym ogniu, następnie zwiększając go tak, żeby lekko bulgotało, a na powierzchni wytworzyła się piana, którą należy zbierać za pomocą łyżki, cały czas wolno gotując masło. Po zebraniu piany można pozostawić masło do gotowania na małym ogniu przez ok. 2-3 godziny w celu usunięcia (odparowania) resztek wody.
Tried this recipe?Mention @WPRecipeMaker or tag #wprecipemaker!