Pisanki najlepsze przepisy i porady | Dorota Kamińska

Tag: Pisanki

Pisanki wielkanocne w moim domu przygotowujemy od wielu lat z moją mamą. Pierwsza pisanka wyszła spod moich rąk, kiedy miałam kilka lat. Nasze jajka wielkanocne malujemy woskiem, następnie barwimy cebulą, a potem, kiedy już ostygną, nacieramy tłuszczem, dzięki któremu pomalowane jaja pięknie błyszczą. Wielkanocne pisanki można dekorować na wiele innych sposobów. Zapraszam do obejrzenia moich propozycji jak ozdobić jajka na Wielkanoc: surowe, ugotowane na twardo lub wydmuszki.

Drapanki - skrobanki - pisanki skrobane

Kraszanki, kroszonki, kraszonki, drapanki, skrobanki – jak zrobić pisanki skrobane

W wielu domach to podstawowy sposób zdobienia jajek na Wielkanoc: najpierw barwi się całe na jednolity kolor, a potem skrobie wzorki za pomocą ostrego narzędzia – najczęściej takiego, jakie ma się pod ręką, choć tradycyjnie przygotowuje się je za pomocą specjalnych „narzędzi”. Kraszanki, kroszonki, kraszonki, drapanki, skrobanki – pisanki skrobane określa się różnymi nazwami, w zależności od regionu Polski. Co więcej, są rozbieżne opinie na temat tego, czy kraszanki to to samo, co drapanki i odwrotnie – trudno mi było znaleźć wiarygodne źródło informacji o nazewnictwie.

Naturalnie barwione pisanki wielkanocne

Naturalne barwniki do pisanek

Kolorowe pisanki są piękną ozdobą wielkanocnego koszyczka i stołu nakrytego do wielkanocnego śniadania. Pisanki malowane woskiem lub pisanki skrobane potrzebują tła w jednolitym kolorze, które, zgodnie z tradycją, najlepiej uzyskać korzystając z naturalnych barwników.

Naturalne barwniki do pisanek występują w naturze i, jak podają różne źródła, istnieje kilkadziesiąt naturalnych metod barwienia pisanek, dzięki którym można uzyskać wiele różnorodnych barw. Bazują na owocach, warzywach, zbożach.

4 Udostępnień
Jajko marmurkowe barwione cebulą

Jajka marmurkowe

Barwienie jajek cebulą na jednolity kolor jest jedną z prostszych metod ich ozdabiania. Jeśli jednak dysponujemy gazą i kawałkiem nici krawieckich, możemy wyczarować na jajku fantazyjne, marmurkowe wzorki. Jajka marmurkowe. Jest to idealna metoda ozdabiania dla tych, którzy nie mają dobrej ręki do malowania jajek woskiem, nie potrafią wyskrobać wzorków żyletką, a znudził im się jednolity, brązowo-czerwony kolor wielkanocnych pisanek.

Wielkanocne pisanki malowane woskiem

Pisanki wielkanocne malowane woskiem

To nasza nieśmiertelna, rodzinna tradycja, bez której nie mogą odbyć się Święta Wielkanocne. Pisanki wielkanocne malowane woskiem, które powstają co roku w moim rodzinnym domu. Barwione cebulą lub innymi składnikami, kolorowe, domowe jajka wielkanocne z duszą.

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)