Botwinka najlepsze przepisy i porady | Dorota Kamińska

Tag: Botwinka

Botwinka – przepisy, pomysły i inspiracje. Sezonowe warzywo, które na targach i w sklepach pojawia się w okolicach maja, a na stołach gości nawet do końca lipca. Botwina to młode liście i korzenie buraka ćwikłowego – mają piękny, zielony kolor i wyrastają z purpurowej łodyżki.
W tym dziale znajdziesz przepisy na botwinę. Duszona botwinka jest smacznym, niskokalorycznym i zdrowym dodatkiem do drugich dań. Surowa botwinka to składnik sałatek i zdrowy dodatek do kanapek. Można też przygotować z niej zupę lub chłodnik oraz barszcz. Ma charakterystyczny smak, a dodana do gotowanych potraw, nadaje im piękny, buraczany kolor.
Przepis na botwinkę to z reguły szybka i prosta receptura.

Zupa botwinka

Zupa botwinka

Musi pojawić się choć raz w moim wiosennym jadłospisie, nie ma odwrotu: zupa botwinka. Pokochałam jej smak dopiero w dorosłym życiu i dziś nie wyobrażam sobie bez niej obiadu zwiastującego nadejście wiosny. Można zrobić ją na wiele sposobów, ale za obowiązkowy dodatek uznaję jajko z koperkiem. Po kuchni rozchodzi się charakterystyczny zapach, nalewam dużą chochlę do talerza i wychodzę na taras, cieszyć się jej smakiem w promieniach wiosennego słońca. Najlepsza zupa botwinkowa!

2 Udostępnień
Botwinka do obiadu

Botwinka do obiadu

Sporo czasu potrzebowałam, żeby polubić jej smak, bo botwinka do obiadu, podobnie jak szpinak, wymaga przygotowania wyłącznie z młodych, świeżych listków i odpowiedniego doprawienia. Nie przepadałam jako dziecko, za to w życiu dorosłym sięgam po nią chętnie i zawsze zajadam się w późnowiosennym sezonie.

1 Udostępnień
Botwinka

Botwinka – właściwości, walory, witaminy

Botwinka, inaczej botwina czyli pędy młodych buraków, które można zjadać razem z listkami i łodyżką, usuwając „wąsiki” i, w razie potrzeby, obierając skórkę z korzonków. Botwinka ma charakterystyczny smak i piękny, bordowo-fioletowy kolor. Można zjadać ją na surowo, w sałatkach i surówkach lub w chłodnikach, np. chłodniku litewskim czy chłodniku z botwinki, albo podać zupę botwinkę, lub botwinę blanszowaną/uduszoną/zasmażaną, jako dodatek do drugiego dania.

Chłodnik litewski

Chłodnik litewski

W upalne, letnie dni w moim domu rodzinnym mama przygotowywała chłodnik. I choć w sezonie na botwinkę najczęściej sięgam po jej przepis na chłodnik z botwinki, dziś zapraszam na jego siostrzaną wersję czyli klasyczny chłodnik litewski podany z dodatkiem gotowanych ziemniaków i koperku. Teraz już sama nie potrafię powiedzieć, w którym wydaniu smakuje mi najlepiej.

Chłodnik z botwinki

Chłodnik z botwinki

Zaczęło się od wizyty na pobliskim targowisku, gdzie oprócz całego wora szpinaku, sterty pomidorów i kilku innych warzyw oraz owoców do mojej torby wpadł pęczek botwinki. Po powrocie z dzisiejszej wyprawy do ogrodu botanicznego postanowiłam, że skoro jest już tak ciepło i zapowiada się piękny maj, najwyższa pora przygotować chłodnik z botwinki.

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)