Tag: bezy

Bezy czekoladowe

Bezy czekoladowe

Najprostszą deserem, jaki można wyczarować, wykorzystując białka jajek, są bezy. Wystarczy ubić sztywną, białkową pianę z dodatkiem cukru pudru, a fantazyjne kształty wychodzą nawet spod zwykłej, kuchennej łyżki. Idąc krok dalej, można upiec bezy czekoladowe, z dodatkiem gorzkiego kakao i gorzkiej czekolady, pokrojonej w niezbyt grubą kostkę. Takie bezy mają bardzo ciekawy, ciemnobeżowy kolor i chrupki, kruchy wierzch. Po pierwszym kęsie czeka nas niespodzianka w postaci ciemnobrązowego, „ciągliwego” środka, który rozpływa się w ustach, podczas kiedy ręce automatycznie sięgają do talerza w poszukiwaniu kolejnej porcji.

Kokosanki

Kokosanki

Szukając pomysłu na wykorzystanie białek i alternatywy przepisu na bezy, warto sięgnąć po kokosanki. Najlepsze to te chrupiące z wierzchu i miękkie, a nawet lekko ciągnące w środku. Moje kokosanki łatwo ulepić w kształtne kulki, ale dodając połowę mąki i nakładając je do pieczenia za pomocą łyżki, uda się uzyskać bardziej miękki i ciągnący środek.

Beza Pavlova

Tort Pavlova

Słynna rosyjska balerina, Anna Pavlova, tańcząca w balecie na przełomie XIX i XX wieku, była znana jako pierwsza tancerka podróżująca z tanecznym tournee po całym świecie i odtwórczyni głównej roli w „Umierającym Łabędziu”. Do dziś uważa się też, że to właśnie ona, delikatna, eteryczna, o zwiewnych ruchach, zainspirowała podczas swojej podróży do Australii i Nowej Zelandii twórcę słynnego deseru. Choć między dwoma krajami odwiedzonymi kiedyś przez Annę trwa spór o jego pochodzenie, pewien cukiernik w latach dwudziestych XX wieku, na cześć słynnej baleriny stworzył prosty i niebiański wręcz deser – tort Pavlova, który z czasem Amerykanie zaadoptowali jako tradycyjny przysmak przygotowywany z okazji święta 4. lipca.

2 Shares
Tort bezowy

Tort bezowy

Latem, w sezonie na truskawki, nie potrafię sobie odmówić tej słodkości i muszę choć jeden raz zrobić tort bezowy. Piekę dwie płaskie, okrągłe bezy i przekładam prawdziwą bitą śmietaną, do której nie dodaję cukru pudru. Tej bombie kalorycznej odrobiny lekkości i przełamania smaku nadają truskawki, listki świeżej mięty i polewa czekoladowa. Dzięki nim ciężar kalorii zamienia się, niestety tylko pozornie, w lekką chmurkę, po której zjedzeniu zawsze wychodzę na letni, bardzo długi spacer.

Bezy

Bezy to bardzo popularny francuski słodycz i można je dostać w każdej cukierni. Białe jak śnieg, różnej wielkości, o fantazyjnych kształtach, bezy kuszą z wystaw w większych i mniejszych cukierniach, czy to same, czy na ciastach i ciasteczkach…

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)