fbpx
Czytasz właśnie
Liverpool Street, Tower of London i Tower Bridge – spacer po The City

Liverpool Street, Tower of London i Tower Bridge – spacer po The City

Liverpool Street Station
5/5 (2)

Dawniej centrum biznesowe Londynu, bo dziś tę rolę pełni dzielnica Canary Wharf. The City, którego sercem jest Liverpool Street, skąd po krótkim spacerze i zjedzeniu ryby z frytkami w The Merchant udaję się do katedry św. Pawła, a potem spacerem na Tower Bridge.

Zobacz też: Więcej moich relacji z podróży po UK

Bardzo lubię spacery wśród wieżowców, zwłaszcza w miejscu, które tętni życiem. The City w Londynie to przeciwieństwo paryskiej dzielnicy La Defense, położonej na uboczu. Tutaj cały czas coś się dzieje, panuje ruch i choć wciąż było zimno, tego dnia z nieba poświeciło mi słońce. Pospacerowałam po okolicznych uliczkach, podziwiając połączenie nowoczesnej i starodawnej architektury.

Londyn – spacer po The City – film wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube
Liverpool Street - wejście na dworzec
Liverpool Street – wejście na dworzec
Liverpool Street - widok z wyjścia z dworca
Liverpool Street – widok z wyjścia z dworca
The City of skyscrapers ;)
The City of skyscrapers 😉
St Botolph's Bishopsgate Church
St Botolph’s Bishopsgate Church

Wybrałam się na obiad do The Merchant, zamawiając obowiązkowy punkt programu wizyty w Londynie: rybę z frytkami, którą dziś, tak jak dawniej, gdy brakowało papieru, zawija się w gazetę. Smażona na głębokim tłuszczu, w złocistej panierce skropionej odrobiną octu lub soku z cytryny, jest flagową potrawą brytyjskiej kuchni, zwłaszcza gdy mowa o ulicznym jedzeniu.

Fish & chips
Fish & chips
Mirror selfie ;)
Mirror selfie 😉

W The City znajduje się piękna, barokowa świątynia anglikańska: St Paul’s Cathedral czyli Katedra św. Pawła. Choć nie widać tego na moich zdjęciach, to bardzo ładne miejsce i warto wybrać się tu, spacerując po The City. Codziennie wieczorem można zwiedzić ją bezpłatnie, przychodząc na wieczorne nabożeństwo.

Liverpool Street Station
Liverpool Street Station
Katedra Św. Pawła
Katedra Św. Pawła
St Paul's Cathedral
St Paul’s Cathedral

 

Ludgate Hill
Ludgate Hill

Przejechałam metrem dwie stacje i od Tower Hill zrobiłam pieszy spacer, podziwiając po drodze Tower od London czyli stary zamek, niegdyś królewską siedzibę, a obecnie muzeum, choć na swoim koncie budowla ma też takie funkcje jak więzienie, fortecę, a nawet zoo ;). Niezbyt dobrze widać ją zza wysokich murów, ale brakowało mi czasu, żeby wstąpić i zobaczyć, jak wygląda z drugiej strony.

Zobacz też
Chinatown nocą

Tower of London
Tower of London

Piękny widok rozpościera się z mostu Tower Bridge, który, za sprawą nietypowej konstrukcji, stał się najpopularniejszym mostem w Wielkiej Brytanii. Dziś rzadko podnoszony, za to z charakterystycznymi przejściami pomiędzy dwiema wieżami, na których dawniej stacjonowały londyńskie prostytutki, czekając na swoich klientów ;). To bardzo ładny most, a gdy przez niego przechodziłam, mogłam podziwiać widok na The City i The Shard, niedaleko którego zacumowany jest HMS Belfast, „pływające” muzeum na wodzie.

The Shard
The Shard
The Shard London
The Shard London
Muzeum HMS Belfast
Muzeum HMS Belfast
Tower Bridge - najsłynniejszy most w Londynie i jeden z najbardziej znanych mostów na świecie
Tower Bridge – najsłynniejszy most w Londynie i jeden z najbardziej znanych mostów na świecie

Widoki u brzegu Tamizy, piękne za dnia, stają się jeszcze piękniejsze o zachodzie słońca, na który czekałam w jednej z pobliskich kafejek. Marznąc, nadal bez rękawiczek, ustawiałam aparat na kamiennych murach wzdłuż rzeki. Zrobiłam jedne z piękniejszych zdjęć w swojej hobbystycznej, fotograficznej karierze.

The City nocą
The City nocą
Most Tower Bridge nocą
Most Tower Bridge nocą

W drodze na stację Waterloo, z której odjeżdżał mój pociąg do Whitton, moje zmarznięte dłonie uratował uliczny sprzedawca, oferując mi najdroższe w moim życiu rękawiczki z dzianiny, w cenie 7 funtów ;).

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Zobacz komentarze (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom