fbpx
Czytasz właśnie
Koty – Renate Jones – recenzja książki o wychowaniu kota

Koty – Renate Jones – recenzja książki o wychowaniu kota

Koty - Renate Jones - recenzja
Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

Książka „Koty” autorstwa Renate Jones to prawdziwe kompendium wiedzy dla początkujących „kociarzy”. Koty, choć nie wymagają tresury i z reguły chadzają własnymi drogami, to wdzięczne domowe zwierzaki, które, obok psów, są jednymi z najczęściej przygarnianych do domów i mieszkań milusińskich. Choć z pozoru o wiele łatwiej mieszka się z kotem niż z psem (poza brakiem konieczności tresury z listy uciążliwych podczas nieprzyjemnej pogody obowiązków odpadają też spacery), również temu zwierzęciu trzeba poświęcić sporo uwagi i zadbać, żeby otrzymywało odpowiednią dozę ruchu, właściwego pożywienia, szczepień oraz pielęgnacji, uwagi, a – przede wszystkim – miłości.

Zobacz też: Więcej moich recenzji

Książka ”Koty” została wydana w twardej, połyskującej oprawie oraz wydrukowana na eleganckim, matowym papierze. Została podzielona na siedem głównych rozdziałów: „Zachowania kotów”, „Koty rasowe i kociaki domowe”, „Wybór, utrzymanie i pielęgnacja”, „Wychowywanie kotów”, „Zabawy są ich życiem”, „Zachowanie i kryzysy w kontaktach” oraz „Zdrowy od ogona do głowy”. Całość to aż 320 stron z poradami dotyczącymi kotów.

Koty – Renate Jones – recenzja wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Książka składa się z zestawów poradników tematycznych ilustrowanych wieloma kolorowymi fotografiami, których głównymi bohaterami są koty: te rasowe i dachowce. Oprócz Renate Jones, książkę współtworzyło trzech innych autorów: Gabriele Metz, Marc Heppner, Anna Laukner.

W pierwszym rozdziale, zatytułowanym „Zachowania kotów„, poznamy „kocie korzenie” czyli historię pochodzenia domowego kota, jakiego znamy współcześnie. Dowiemy się o możliwościach fizycznych kota: jakim dysponuje wzrokiem, słuchem, węchem… Koty to indywidualiści, a ten rozdział opisuje ich zachowania zarówno w samotności jak i w stadzie – kocim oraz ludzkim. Autorka zaprezentowała zachowania kotów dorosłych oraz kociąt – także sposób kształtowania ich charakteru w czasie dorastania. Dowiemy się jak i dlaczego koty znaczą swój teren, kiedy mają ruję, jak wygląda ich rozmnażanie i hodowla, w jaki sposób i dlaczego okazują strach i agresję, jak zachowują się podczas polowania i zabawy.

Drugi rozdział, „Koty rasowe i kociaki domowe” jest przeglądem kocich ras. Znajdziemy tutaj zdjęcia rasowych kotów, opisy ich wyglądu i charakteru oraz rekomendacje dotyczące dopasowania rasy kota do stylu życia właściciela.

W trzecim rozdziale pt. „Wybór, utrzymanie i pielęgnacja” Gabriele Metz porusza problematykę odpowiedzialności wiążącej się z posiadaniem kota, wyborem kociej płci oraz ilości kotów, które chcemy posiadać. Autorka zwraca też uwagę na problematykę wypuszczania kota z domu na samotne spacery. W tym rozdziale poznamy asortyment, który pojawi się w naszym domu razem z czworonogiem: rodzaje posłań, kuwet, drapaków i zabawek oraz sposoby na zdrowe odżywianie kota. Spora część tego rozdziału to także sposoby na spędzanie urlopu z kotem.

Rozdział czwarty „Wychowywanie kotów” to skarbnica wiedzy dla wszystkich, którym wydaje się, że kot jest zwierzęciem, którego nie da się ułożyć.  Choć ułożeniu kota należy poświęcić sporo czasu i cierpliwości, w tym rozdziale przedstawiono porady i proste sztuczki, które znacznie ułatwią nam to zadanie. Metodą pozytywnej motywacji można nauczyć kota nawet załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych do sedesu.

Piąty rozdział „Zabawy są ich życiem” to zbiór pomysłów na wspólną zabawę z kotem, z wykorzystaniem zabawek dostępnych w sklepach oraz tych zrobionych własnoręcznie oraz porad dotyczących bezpieczeństwa w trakcie wspólnej rozrywki z czworonogiem.

Zobacz też
Toster Morphy Richards

W rozdziale szóstym „Zachowanie i kryzysy w kontaktach” Renate Jones porusza problematykę nieporozumień i trudnych sytuacji związanych z zachowaniem kota: np. niszczenia przedmiotów czy nadmiernej agresji. Wyjaśnia przyczyny ich powstawania oraz możliwości terapii.

Rozdział siódmy „Zdrowy od ogona do głowy” poświęcony jest kociemu zdrowiu: od pierwszych dni po urodzeniu aż do późnej starości. Opisano tu najczęstsze kocie choroby, przyczyny ich powstawania i sposoby leczenia oraz zamieszczono tabelę obowiązkowych szczepień.

Podsumowanie

Książkę polecam miłośnikom kotów: tym, którzy dopiero planują przyjąć kota pod swój dach, tym, którzy dopiero zaczynają swoją „kocią” przygodę, a także tym, którzy posiadają już kota i chcieliby lepiej zrozumieć jego zachowanie, zyskać bazę wiedzy na temat chorób, rozmnażania oraz wiele pomysłów na zabawy ze swoim pupilem.

Informacje o książce

– Tytuł: “Koty. Kompendium wiedzy o kotach”
– Autor: Renate Jones
– Wydawnictwo MUZA S.A.
– Liczba stron: 320
– Cena: ok. 59,90 zł
– Gdzie kupić: Matras.pl

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

2 komentarze
  • @Magdalena3344 Jak się poogląda tę książkę, chęć jeszcze bardziej rośnie.
    Tyle pieszczochów w niej pokazanych i bardzo fajnie są porobione opisy ras,
    z rekomendacjami która dla jakiego człowieka będzie najodpowiedniejsza :).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2023 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom