Jak ugotować ciecierzycę
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z…
Jak ugotować ciecierzycę? To bardzo proste. Możesz zrobić to na dwa sposoby: klasyczny i przyspieszony: ekspresowo. Uwielbiam ciecierzycę od kiedy po raz pierwszy spróbowałam jej prosto z puszki. Lekko orzechowy posmak i bogactwo roślinnego białka oraz składników mineralnych, a do tego uniwersalność: to jej największe zalety. Jak ugotować ciecierzycę, żeby wykorzystać maksymalnie jej smak i możliwości? I jaki jest jej czas gotowania?
Czas gotowania ciecierzycy
Jeśli ziarna są stare i wyjątkowo suche, mogą wymagać dłuższego czasu gotowania. Bardzo lubię wersję gotowaną krócej, zwykle 1 godzinę, kiedy ziarenka ciecierzycy są nieco twardsze od blanszowanych migdałów. Do past, kiedy trzeba rozmiksować ugotowaną ciecierzycę, gotuję ją dłużej: 1,5 godziny.
Jak długo moczyć ciecierzycę
Czy namaczać ciecierzycę przed gotowaniem? Podobnie jak w przypadku gotowanej fasoli, również tutaj zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że przez namaczanie powstają wzdęcia, inni, że wypłukana po namoczeniu wzdęć nie powoduje. Prawda, jak zawsze, leży gdzieś pośrodku, a przecież u każdego człowieka odporność (lub jej brak) na wzdęcia spowodowane warzywami strączkowymi jest różna i w dodatku może zmieniać się w czasie. Dlatego najlepiej gotować ciecierzycę w taki sposób, który danej osobie służy najbardziej. Proste :).
Jak ugotować ciecierzycę
☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.
Składniki
- 500 g ciecierzycy (powinna sięgać maksymalnie ¼ wysokości garnka; przed namoczeniem przebrana – wyrzucone ziarna z czarnymi plamkami lub dziurkami, następnie przepłukana w zimnej wodzie)
- woda (po zalaniu ciecierzycy powinna sięgać ¾ wysokości garnka)
- 1 łyżeczka soli (opcjonalnie)
- 1 listek laurowy (opcjonalnie)
- 1 ząbek czosnku (opcjonalnie; cały, obrany)
🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.
LUBISZ PRZEPISY DOROTY?
Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.
E-BOOK NA POWITANIE – GRATIS
Przydatne przepisy i poradniki
- Z 500 g suszonej ciecierzycy uzyskuje się ok. 1 kg ugotowanej.
- Ciecierzycy przeznaczonej jako baza do przygotowania innych dań (np. zup, chili) można lekko nie dogotowywać. Właściwej miękkości nabierze po ugotowaniu/duszeniu/smażeniu z innymi składnikami docelowej potrawy.
- Zalewę z ciecierzycy i z puszki warto wylać, ponieważ dodaje się do niej dużo soli i cukru, a dodatkowo może zawierać konserwanty. Zalewa z gotowania ciecierzycy w domu jest bogata w składniki odżywcze i można wykorzystać ją jako bazę do przygotowania zupy lub sosu.
- Ciecierzycę po gotowaniu można wystudzić w zalewie, w której się gotowała, następnie, razem z zalewą, przełożyć do plastikowych pojemników i przechowywać w lodówce do 7 dni lub zamrozić na maksymalnie 3 miesiące.
Jak zrobić
- Ciecierzycę zalewam na noc wodą (8-14 godzin) i odstawiam do namoczenia. Namaczanie pomaga równomiernie i szybciej ugotować ciecierzycę następnego dnia.W trybie przyspieszonym ciecierzycę można namoczyć w wodzie i od razu zagotować całość, a następnie, na dużym ogniu, gotować jeszcze przez 2-3 minuty i zdjąć z ognia. Pod przykryciem, w temperaturze pokojowej, ciecierzyca musi moczyć się w garnku przez 1 godzinę.
- Odsączam namoczoną ciecierzycę na sicie i przepłukuję pod zimną, bieżącą wodą (zapobieganie wzdęciom).Można też ugotować ciecierzycę w wodzie, w której się moczyła (zachowanie większej ilości składników odżywczych).
- Do garnka z ciecierzycą dodaję opcjonalne dodatki smakowe (oprócz soli) i, jeśli po namoczeniu została odsączona i wypłukana, zalewam ciecierzycę wodą (kilka centymetrów powyżej jej wysokości).
- Zagotowuję całość.
- Zmniejszam ogień tak, żeby woda delikatnie bulgotała w garnku (pyrkała) i zostawiam ciecierzycę do ugotowania na 1-1,5 godziny, w zależności od pożądanego efektu końcowego (jeśli będzie serwowana w całości, nie trzeba jej rozgotowywać – dzięki temu zachowa więcej składników odżywczych).Gotowanie pod przykryciem, z niewielkim lufcikiem – ciecierzyca przeznaczona jako składnik zup, gulaszy lub gęstych sosów.
Gotowanie bez przykrycia – ciecierzyca przeznaczona do sałatek, ryżu lub makaronu. - Po upływie 1 godziny sprawdzam czy ciecierzyca jest wystarczająco miękka. Kontynuuję sprawdzanie co 15 minut, od czasu do czasu mieszając całość.
- Na sam koniec gotowania, kiedy jest już tylko delikatnie twarda, opcjonalnie, do ciecierzycy dosypuję sól.
- Serwuję gorącą lub studzę, zostawiając w zalewie (studzona w ten sposób ciecierzyca nie pomarszczy się i nie popęka) i odstawiam do późniejszego wykorzystania.
Wartości odżywcze
Ugotowana ciecierzyca, znana też jako groch włoski, jest potrzebna w większości dań, w których stanowi jeden ze składników, choć są wyjątki i w niektórych przypadkach wystarczy ją jedynie dobrze namoczyć. Chociaż jej przygotowanie może wydawać się czasochłonne, warto nauczyć się jak gotować ciecierzycę, bo ta sprzedawana w puszkach często zawiera dodatkowy, zupełnie niepotrzebny cukier, dużo soli, a nawet konserwanty. Niech ciecierzyca z puszki pozostanie zapasem na awaryjne sytuacje. Domowa, przygotowana samodzielnie i zjedzona zaraz po ugotowaniu, jest najzdrowsza i zachowuje najwięcej odżywczych wartości.
Ciecierzyca nadaje się do przygotowania hummusu, falafela, zup, dań jednogarnkowych czy kotletów, sałatek. Można przyrządzić ją nawet na słodko lub w formie zdrowej, chrupiącej przekąski. Gotowana ciecierzyca jest pyszna!
Zobacz też: Więcej poradników ABC gotowania
Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.| Więcej o mnie
Ciecierzyca w 100 gramach ma 19 gram białka, a nie 2!
Korzystam z gotowej bazy składników odżywczych i kalorii, być może jest w niej błąd. Dzięki za informację!
Ciecierzyca stała się moim odkryciem ubiegłego roku. Dopóki jej nie poznałem nie wyobrażałem sobie że mozna zjeść obiad bez mięsa. Żeby było jasne, nie przeszedłem na wege, ale ilośc fajnych i smakowitych potraw które mozna przygotować z ciecierzycy mnie zszokowała! Teraz dołożyłem jeszcze do menu różne rodzaje soczewicy i fasoli i mam komplet. Robię pasztety z soczewicy, brownie z fasoli, kotlety z ciecierzycy 😉 Full opcja!