fbpx
Czytasz właśnie
Jak rozpuścić czekoladę

Jak rozpuścić czekoladę

Jak rozpuścić czekoladę
4.91/5 (11)

Prosta rzecz, a jednak może przysporzyć trudności i zepsuć efekt idealnej polewy lub kremu do ciasta, bo nie każda roztapia się tak samo ze względu na skład, a my popełniamy często błędy, które czasem mogą, choć nie zawsze, powodować, że rozpuszczona czekolada się warzy. Jak rozpuścić czekoladę, żeby nie było w niej grudek i uzyskać gęstą polewę? Oto mój poradnik, na co warto zwrócić uwagę.

Zobacz też: Przepisy na polewę czekoladową

Rozpuszczanie czekolady w kąpieli wodnej

Czekolada nie lubi zbyt wysokiej temperatury, dlatego kąpiel wodna jest odpowiedzią na pytanie jak rozpuścić czekoladę. Naczynie z pokruszoną czekoladą, postawione nad garnkiem z gotującą się wodą sprawi, że czekolada się podgrzeje, ale nie zagotuje.

Czyste i suche naczynia

Czekolada może się zwarzyć, gdy podczas roztapiania dostanie się do niej woda, dlatego naczynia powinny być czyste i suche, podobnie jak szpatułka, która nie może być drewniana (drewno absorbuje wodę).

Rozpuszczanie czekolady i delikatne mieszanie

Po co mieszać? Delikatne mieszanie od czasu do czasu pozwoli na równomierne roztapianie czekolady. Zbyt mocne i częste, spowoduje dostanie się do środka zimnego powietrza, które po podgrzaniu zamieni się w parę wodną i wywoła zwarzenie.

Nie wolno przykrywać naczynia, ani podczas mieszania, ani po roztopieniu – w ten sposób również do czekolady nie dostanie się woda.

Wytarcie miski

Po zdjęciu z kąpieli wodnej od razu warto wytrzeć do sucha spód naczynia z czekoladą. To kolejny krok, który zapobiegnie dostaniu się wody do środka.

Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej

Wszystkie powyższe kroki pomogą uzyskać efekt jedwabistej, błyszczącej czekolady, którą można rozprowadzić na cieście, torcie, lodach czy wykorzystać do dekoracji czekoladowych za pomocą specjalnego flamastra lub szprycy.

Zobacz też
Rolada z truskawkami

Jak rozpuścić czekoladę w kuchence mikrofalowej

Pokruszoną na kawałki czekoladę wystarczy ułożyć w miseczce i wstawić do kuchenki mikrofalowej. Uruchomić 30-sekundowy tryb na maksymalnej mocy, po jego zakończeniu otworzyć drzwiczki, przewietrzyć kuchenkę i znów zamknąć. Powtórzyć 1-2 razy, nie mieszając czekolady. Kostki zachowają swoją strukturę, ale gdy dotknięte lekko, za pomocą łyżki, okażą się miękkie, można delikatnie wymieszać całość do uzyskania gładkiej konsystencji.

Zwarzona czekolada – co teraz?

Co jeśli czekolada się zwarzy? Gęsta, matowa, grudkowata… Jest na to sposób :). Ciężko w to uwierzyć, bo przecież to dodatek wody spowodował, że się zwarzyła, ale… zwarzoną czekoladę znów umieszcza się w kąpieli wodnej i dolewa do niej jedną łyżkę wrzątku. Delikatnie mieszając, dodając w razie potrzeby kolejne łyżki wrzątku, za każdym razem powoli rozprowadzając każdą w czekoladzie przed dodaniem kolejnej, cierpliwie, można uratować zwarzoną czekoladę i uzyskać właściwą, pożądaną konsystencję.

Ciekawa jestem, czy macie jakieś przygody z roztapianiem czekolady i czy zdarzyło Wam się zwarzyć którąś w trakcie roztapiania. Mój domek czekoladowy powstawał z częściowo zwarzonej czekolady i żałuję, że nie znałam wtedy triku z wrzątkiem. Uzyskałabym o wiele piękniejszy efekt!

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

2 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom