Jak oczyścić szparagi

Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

Szparagi przed obróbką termiczną (blanszowaniem, duszeniem, pieczeniem) należy oczyścić ze zdrewniałych, twardych końcówek, które pojawiają się wraz z ich starzeniem oraz zewnętrznego łyka na łodydze, które, nieoskrobane, jest dość twarde i trudne do pogryzienia. Jak oczyścić szparagi?

Czyszczenie szparagów różni się odrobinę w zależności od tego, czy chcemy oczyścić szparagi białe, czy może szukamy sposobu jak oczyścić szparagi zielone lub fioletowe, choć te ostatnie zdecydowanie najrzadziej pojawiają się w sprzedaży w polskich sklepach.

Jak oczyścić szparagi – instrukcja krok po kroku

Krok 1. Szparagi myjemy pod strumieniem zimnej wody, wypłukując dokładnie piasek, który mógł osiąść w główkach.

Krok 2. Młoda, niezdrewniała łodyga szparagu jest sprężysta, a jej zestarzała część – twarda. Zdrewniałą końcówkę wystarczy odłamać w miejscu na pograniczu części twardej i sprężystej łodyżki.

Krok 3. Końcówki zielonych szparagów obieramy z zewnętrznej warstwy łyka. Białe szparagi obieramy w całości.

Krok 4. Kroimy szparagi zgodnie z wymogami przepisu na przygotowywaną potrawę ze szparagów.

Przydatne poradniki:

 1. Jak ugotować szparagi
Jak oczyścić szparagi
Jak oczyścić szparagi

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

Dorota Kamińska

Blogerka kulinarna, fotograf, podróżniczka

Cześć, mam na imię Dorota i tworzę przepisy kulinarne z filmami wideo. Jestem autorką książki „Superfood po polsku”, a moje ukochane miasto, w którym mieszkam, to Wrocław :). Uwielbiam gotować i karmić siebie i innych, kiedyś moim hobby było pieczenie serników, a potem „wkręciłam się” w odchudzanie… posiłków ;). Od ładnych paru lat doradzam, jak jeść smacznie i zdrowo (da się!), żeby dobrze się czuć, mieć mnóstwo uśmiechu i energii oraz miło spędzać czas, nie tylko w kuchni.Więcej o mnie | Dorota Kamińska na G+

20 komentarzy
 1. [..YouTube..] Ja zielonych szparagów w ogóle nie obieram tylko minimalnie przycinam końcówkę a potem gotuje w osolonej wodzie około 5 minut! polecam 😉

 2. [..YouTube..] @jajqo1 Jak są młode to się zgodzę, że niekoniecznie z tym obieraniem, ale te trochę starsze zawsze trzeba obrać, bo inaczej czuć łyko.

 3. Jak są młode to się zgodzę, że niekoniecznie z tym obieraniem, ale te trochę starsze zawsze trzeba obrać, bo inaczej czuć łyko.

 4. Ja wczoraj jako dodatek do obiadu ugotowałam białe szparagi. Nie mam pojęcia, dlaczego, niektóre były twardawe. Dlaczego?

 5. [..YouTube..] @TheDysmenorrhoea Ciężko stwierdzić na odległość – może nie do końca odłamałaś zdrewniałe końcówki albo niektóre były grubsze i się nie dogotowały? A jakie były w smaku? Dobre czy gorzkie?

 6. [..YouTube..] Ciężko stwierdzić na odległość – może nie do końca odłamałaś zdrewniałe końcówki albo niektóre były grubsze i się nie dogotowały? A jakie były w smaku? Dobre czy gorzkie?

 7. Ciężko stwierdzić na odległość – może nie do końca odłamałaś zdrewniałe końcówki albo niektóre były grubsze i się nie dogotowały? A jakie były w smaku? Dobre czy gorzkie?

 8. [..YouTube..] @TheDysmenorrhoea Te gorzkie i twarde musiały być wobec tego stare. Może jakimś cudem do jednego pęczka ktoś włożył stare i młode, nigdy nie wiadomo…

 9. Te gorzkie i twarde musiały być wobec tego stare. Może jakimś cudem do jednego pęczka ktoś włożył stare i młode, nigdy nie wiadomo…

 10. Hmm…Możesz mieć rację,bo mnie zdziwiła bardzo ich cena,że kosztowały tylko 1,99zł za pęczek, bo tak to są po 5-6zł.

 11. [..YouTube..] @TheDysmenorrhoea spróbuj się następnym razem przyjrzeć główkom szparagów – nie powinny być ciemne. Twardość łodyżek można sprawdzić paznokciami, tylko ciężko jest to zrobić na każdym szparagu z osobna, zwłaszcza jak obok stoi sprzedawca ;).

 12. [..YouTube..] spróbuj się następnym razem przyjrzeć główkom szparagów – nie powinny być ciemne. Twardość łodyżek można sprawdzić paznokciami, tylko ciężko jest to zrobić na każdym szparagu z osobna, zwłaszcza jak obok stoi sprzedawca ;).

 13. spróbuj się następnym razem przyjrzeć główkom szparagów – nie powinny być ciemne. Twardość łodyżek można sprawdzić paznokciami, tylko ciężko jest to zrobić na każdym szparagu z osobna, zwłaszcza jak obok stoi sprzedawca ;).

Twoja odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dorota Kamińska – przepisy kulinarne

Cześć, jestem Dorota! Miło mi Cię gościć! Właśnie odwiedzasz mój blog kulinarny. Piszę tu o podróżach, fotografii i stylu życia oraz publikuję przepisy kulinarne i filmy wideo. Fajnie, że jesteś i mam nadzieję, że zagościsz na dłużej :).

Przepisy kulinarne, podróże, styl życia. Najlepsze obiady, przekąski, sałatki i drinki.

Polub, zanim zapomnisz :)