fbpx
Czytasz właśnie
„Biesiada – przyjęcie w swojskim stylu” – Olga Smile – recenzja

„Biesiada – przyjęcie w swojskim stylu” – Olga Smile – recenzja

"Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu" - Olga Smile
Jeszcze nikt nie ocenił. Może Ty zaczniesz? Na końcu wpisu możesz przyznać gwiazdki.

„Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu” to kolejna, druga z autorskiej serii „Kuchnia sercem domu” książka autorstwa Olgi Smile, w której znajdziemy 150 receptur na biesiadne dania na zimno oraz ciepło, które można popić jednym z wielu proponowanych przez autorkę, biesiadnych trunków.

„Uwielbiam polską kuchnię, jej różnorodność i przywiązanie do tradycji. Podczas biesiad z przyjaciółmi serwuję rozmaite dania mojej młodości, które pamiętam z przyjęć u rodziców czy dziadków. Staram się zbierać rodzinne przepisy i anegdoty. Są one dla mnie odzwierciedleniem polskiej kuchni, tej naszej, własnej i najlepszej.” – Olga Smile

Biesiada silnie zakorzeniła się w polskiej kulturze, gdzie często organizuje się imieniny, urodziny czy spotkania ze znajomymi właśnie w formie biesiadowania. Towarzyszą jej tradycyjne, charakterystyczne dla polskiej kuchni dania oraz śpiewy, a nawet tańce. Latem często biesiadujemy na świeżym powietrzu, także przy grillu albo ognisku, wokół którego ustawiamy patyki z kiełbaskami lub nad którym wieszamy kociołek. Warto skorzystać z wielu pomysłów na dania biesiadne, choćby tradycyjny, domowy smalec do chleba i zasiąść do biesiadowania wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.

Biesiada – Olga Smile – recenzja wideo

Obejrzyj bezpośrednio na moim kanale na YouTube

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu, na którym poznacie książkę “od środka” oraz przeczytania recenzji.

"Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu" - Olga Smile
„Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu” – Olga Smile

Książka ”Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu” została wydana w twardej, połyskującej oprawie i jest częścią serii wydawniczej “Kuchnia sercem domu”, w której dotychczas ukazała się „Wielkanoc. Świąteczna kuchnia mojej babci„.
W trzech częściach: “Zimne dania na biesiadnym stole”, “Ciepłe dania na biesiadnym stole” i “Napoje biesiadne” znajduje się aż 150 przepisów, w zdecydowanej większości ze zdjęciami potraw wystylizowanych własnoręcznie przez autorkę. Każda z trzech części (oraz większość poszczególnych przepisów) jest poprzedzona osobistym wstępem od Olgi Smile, z komentarzem na temat danego przepisu, wspomnieniami biesiad z czasów swojej młodości i spostrzeżeniami i refleksjami na temat aktualnych zwyczajów biesiadno-imprezowych panujących w polskich domach.

3 części - "Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu"
3 części – „Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu”
Przykładowy wstęp i zdjęcie autorki
Przykładowy wstęp i zdjęcie autorki

Książka, jako część serii, pod względem ułożenia zdjęć i tekstu bardzo przypomina swoją poprzedniczkę. Większość przepisów zdobią piękne, kolorowe, całostronicowe fotografie potraw. Dana receptura to z reguły lista składników i instrukcja przygotowania krok po kroku. Często przy przepisie pojawiają się komentarze z sugestiami przygotowania jego alternatywnej wersji albo odpowiednich, najlepiej pasujących dodatków.

Przykładowy przepis
Przykładowy przepis

W pierwszej części „Zimne dania na biesiadnym stole” znajdziemy przepisy zarówno klasyczne: na tatara, masło czosnkowe czy smalec jak i nietypowe, ale zawsze proste do zrobienia: jabłka smażone z majerankiem, smażone pory z patelni albo gomółki serowe. Druga część – „Ciepłe dania na biesiadnym stole” zaprosi do przygotowania golonki w piwie, pyz, bigosu lub pierogów, charakterystycznych, polskich dań, często podanych w nowej, odświeżonej odsłonie. Jak na kuchnię biesiadną przystało, w tej części książki prym wiodą wszelakie mięsa pod różną postacią.

Zobacz też
173 specjały Siostry Anastazji

W ostatniej, najmniej licznej pod względem ilości przepisów części „Napoje biesiadne„, autorka zaserwuje klasyczne trunki, które, poza czystym alkoholem, często spożywa się podczas spotkań ze znajomymi. Razem z Olgą napijemy się tu herbaty z prądem w zimowy wieczór, domowej sangrii cytrusowej w gorące popołudnie lub kilku innych, płynnych smakołyków.

Książkę “Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu” polecam wszystkim amatorom tego bardziej i nieco mniej hucznego biesiadowania. Podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych, przy śmiechu i muzyce oraz smacznych i niekoniecznie trudnych do zrobienia daniach, odtworzycie klimat swojskich biesiad sprzed lat, kiedy rano nie trzeba było spieszyć się do pracy, kac miał prawo dokuczać, a obfity w kalorie posiłek pomagał przyswoić większą ilość alkoholu i nie przypominał o konieczności stosowania diety. Książka, napisana „lekkim piórem”, w charakterystycznym dla Olgi Smile stylu, przypomni każdemu czasy, kiedy nie znaliśmy jeszcze grilla, a ziemniaki piekło się w ognisku.

Informacje o książce

– Tytuł: “Biesiada. Przyjęcie w swojskim stylu”
– Autorka: Olga Smile
– Wydawnictwo: Olimp Media
– Liczba stron: 128
– Cena: ok. 29,90 zł
– Gdzie kupić: Selkar

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

13 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom