Bagaż podręczny do samolotu | Dorota Kamińska
Czytasz właśnie
Bagaż podręczny do samolotu

Bagaż podręczny do samolotu

Bagaż podręczny do samolotu - lista
5/5 (2)

Wybierając się w podróż samolotem, czy to bliższą, czy dalszą, mamy możliwość zabrania ze sobą bagażu podręcznego. Każdy z nas podróżuje w inny sposób, a to, czego możemy potrzebować podczas lotu, zależy od miejsca, w które się udajemy, naszych indywidualnych upodobań i czasu trwania lotu. Bagaż podręczny do samolotu, w zależności od limitów ustalanych przez dane linie lotnicze oraz regulacji panujących w kraju, z którego rozpoczynamy lot i do którego się wybieramy, może się różnić pod względem wymiarów, liczby toreb, które mamy możliwość zabrać na pokład oraz zawartości.

Zobacz też: Więcej poradników podróżnika

Przed lotem warto sprawdzić wymogi bezpieczeństwa związane z bagażem podręcznym, co pozwoli uniknąć wyrzucania do śmietnika, w obecności celników, produktów, których nie wolno zabrać na pokład.

Na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń w podróżowaniu, przygotowałam listę rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając się w podróż. Część rzeczy można pominąć, wybierając się w krótką podróż, a na dłuższe loty najlepiej spakować wszystko, zwłaszcza że nigdy nie wiadomo, czy podczas przesiadek nie będą nas czekać opóźnienia lub inne niespodzianki. Niektóre z poniższych rzeczy mogą być oferowane (za darmo lub za opłatą) na pokładzie samolotu, więc przed wylotem warto sprawdzić na stronie przewoźnika, czy któreś z nich można pominąć, chociaż opłaty za ich zakup w liniach lotniczych mogą okazać się wysokie.

Bagaż podręczny do samolotu

lista rzeczy do spakowania

Bagaż podręczny do samolotu - lista
Bagaż podręczny do samolotu – lista

KLIKNIJ I WYDRUKUJ

 

 • Paszport + inne niezbędne dokumenty (prawo jazdy, dokumenty wizowe i, opcjonalnie, inne wymagane zezwolenia)

Podczas podróży najważniejsze są dwie rzeczy: dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy oraz środki płatnicze. Posiadając odpowiednią sumę pieniędzy, teoretycznie, możemy zapomnieć zabrać bagażu z domu i wszystko kupimy w czasie podróży. To oczywiście czysta teoria, ale warto, choćby na rachunku karty kredytowej, mieć zapas na nieprzewidziane wydatki, np. gdy zgubi się nasz rejestrowany bagaż, a na odszkodowanie od linii lotniczych trzeba będzie poczekać.

Datę ważności paszportu warto sprawdzić jeszcze przed zarezerwowaniem biletów. Unikniecie nieprzyjemnej niespodzianki na lotnisku, kiedy pracownik odprawy będzie musiał Was poinformować o tym, że nie możecie opuścić kraju :). Paszport musi być ważny jeszcze kilka miesięcy po dacie powrotu do kraju – to bardzo istotna informacja, której nie wolno lekceważyć.

Oprócz paszportu i dokumentów wizowych, jeśli są wymagane, do bagażu podręcznego warto zabrać inne dokumenty, które będą potrzebne na miejscu, w które się udajemy. Prawo jazdy (warto sprawdzić, czy jest honorowane przez kraj, do którego się wybieramy i inne uprawnienia i zezwolenia, np. na nurkowanie).

Przydatna na wszelkie dokumenty w podróży, nie tylko samolotem, może się okazać mała, płaska torebka na talię, tzw. nerka, którą można ukryć pod spodniami.

Gdzie kupić: Showroom

 • Plan podróży

Do bagażu podręcznego warto schować wydrukowany plan podróży. Jeśli rozładuje nam się sprzęt elektroniczny, w którym mamy zapisane wszystkie informacje, kartka z godzinami odlotów i numerami terminali będzie bardzo pomocna.

 • Karty pokładowe

Jeśli przewoźnik umożliwia odprawę online, do bagażu podręcznego zabieramy wydrukowane karty pokładowe, a ich kopię elektroniczną zapisujemy w telefonie i/lub tablecie.

 • Pieniądze i karty kredytowe

Pieniądze warto zabrać w drobniejszych nominałach, co ułatwi dokonywanie drobnych opłat tam, gdzie nie są akceptowane karty kredytowe (publiczne toalety, małe sklepiki). Podróżując dużo, dobrze mieć kartę do bankomatu, która umożliwia bezprowizyjne pobieranie gotówki w bankomatach na całym świecie. Karty kredytowe najlepiej posiadać dwie, wydane przez dwa różne banki, a najlepiej – obsługiwane przez dwie różne organizacje płatnicze, np. Visa i Mastercard. W przypadku problemów z płatnością jedną z kart zagranicą, z dużym prawdopodobieństwem uda nam się dokonać transakcji tą drugą.

 • Coś do poczytania w czasie lotu

Lektura na „zabicie czasu”, bo nie każdy lubi czytać pokładowe magazyny i przeglądać ofertę kosmetyków w katalogach, przyda się wszystkim, którzy nie mogą zasnąć w samolocie, a w podróż nie zabierają komputera.

Gdzie kupić: na promocjach w księgarni Matras.pl

 • Telefon i tablet lub inne urządzenie odtwarzające muzykę + słuchawki

Zabieranie telefonu większość z nas ma zakodowane, podobnie jest z tabletem. Warto nie zapomnieć o słuchawkach, bo nie wszystkie linie lotnicze oferują rozrywkę w postaci muzyki i filmów dla każdego pasażera, a w czasie lotu dobrze czasem „wyłączyć się” i nie słyszeć hałasu silników i klimatyzacji, rozmów innych pasażerów i płaczu dzieci.

Gdzie kupić: najniższe ceny telefonów na Ceneo

 • Komputer + zewnętrzny, przenośny dysk twardy albo pendrive

Dla zapracowanych lub tych, którzy chcą oglądać filmy z płyty DVD lub te zapisane na dysku twardym. Zamiast komputera czy netbooka można zabrać w podróż tablet i małą bezprzewodową klawiaturę.

Gdzie kupić: najniższe ceny komputerów na Ceneo

 • Kabel do ładowarki i ładowarka

Wszystkie ładowarki w jednym miejscu, a kable – najlepiej, chociaż niekoniecznie wygodnie, podłączone do urządzeń, z którymi współpracują. W ten sposób nic nie zgubimy i o niczym nie zapomnimy, a w razie potrzeby i w ramach dostępności gniazdek elektrycznych – naładujemy rozładowane akumulatory.

 • Aparat fotograficzny i kamera

Sprzęt, którego nie powinno się przewozić w bagażu rejestrowanym, ze względu na łatwość uszkodzenia i ryzyko zgubienia. Z kamery i aparatu fotograficznego można korzystać w czasie lotu, ważne jest natomiast, żeby ustalić z załogą, czy należy je wyłączyć podczas startu i lądowania.

Gdzie kupić: najniższe ceny aparatów na Ceneo

 • Leki (niezbędne, stale zażywane, np. leki na astmę, środki antykoncepcyjne; leki bez recepty, ułatwiające podróżowanie: np. na chorobę lokomocyjną, tabletki przeciwbólowe, krople do oczu (sztuczne łzy), tabletki na ból gardła, środki przeciwko biegunce)

O lekach warto pamiętać zwłaszcza w przypadku dłuższych lotów, kiedy występujące znienacka dolegliwości mogą znacznie obniżyć komfort podróżowania.

Gdzie kupić: i-Apteka.pl

 • Kosmetyki (chusteczki myjące, chusteczki do demakijażu, chusteczki – antyperspiranty, płatki kosmetyczne; miniaturki lub próbki: pasta do zębów, krem nawilżający do twarzy, mgiełka odświeżająca, żel pod prysznic, pomadka ochronna lub wazelina do ust, krem do rąk, próbki perfum)

Im dłuższa podróż, tym więcej akcesoriów warto zabrać, zwłaszcza gdy mamy problem z suchą skórą, która w czasie lotu w klimatyzowanym samolocie jest szczególnie narażona na suchość, łuszczenie i podrażnienia.

Gdzie kupić: Sephora.pl, najlepiej od razu z przezroczystą kosmetyczką do samolotu

 • Szczoteczka do zębów i grzebień lub szczotka do włosów

Gdzie kupić: drogeria, dyskont, supermarket lub hipermarket

 • Skarpetki lub podkolanówki uciskowe

Dla osób z problemami z krążeniem szczególnie ważny element garderoby, który zapobiegnie drętwieniu nóg i problemom z krążeniem spowodowanym małą ilością miejsca i długotrwałym siedzeniem.

Zobacz też
Buty damskie w podróż po Afryce

Gdzie kupić: i-Apteka.pl

 • Ręcznik

Malutki ręcznik przyda się w szczególności, gdy zamierzamy w czasie długiej podróży, podczas przesiadki, wziąć prysznic na lotnisku. Najlepszy będzie szybkoschnący, ale zwykły, o niewielkim rozmiarze, również świetnie się sprawdzi.

Gdzie kupić: Agito.pl

 • Gumy do żucia i/lub spray odświeżający do ust

Dla świeżego oddechu, własnego, dobrego samopoczucia i komfortu innych pasażerów :).

 • Stopery do uszu

Zbawienne, jeśli chcecie zasnąć, a obok ktoś chrapie lub Waszym sąsiadem jest małe, zmęczone podróżą, płaczące dziecko.

Gdzie kupić: i-Apteka.pl, cena ok. 2 zł

 • Dmuchana poduszka zakładana na szyję

O wiele wygodniejsza niż te, które są na wyposażeniu samolotu, zwłaszcza że nie zawsze trafia się na w miarę wygodny fotel, który można porządnie „położyć”. Jeśli nie dmuchana, to zwykła.

Gdzie kupić: Pakamera.pl, cena ok. 40 zł

 • Coś do przykrycia w czasie snu

W samolocie jest zimno, zwłaszcza gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do działania klimatyzacji i siedzenia w bezruchu. Niektóre linie oferują koce lub polarowe pledy, gratis albo za dodatkową opłatą, ale gdy ich nie ma, dobrze przykryć się własną, dużą chustą, zwłaszcza że zimno może być Wam również poza samolotem, na lotnisku, na którym czekacie na przesiadkę.

Gdzie kupić:

 • Jedzenie i picie

Wszystko, co jest zgodne z przepisami dotyczącymi bagażu podręcznego panującymi w krajach wylotu i przylotu oraz na co pozwalają linie lotnicze. W praktyce, w większości przypadków, na pokład wolno wnosić malutkie butelki z napojami (w Europie i USA poniżej 100 ml) i przetworzoną żywność, np. kanapki, krakersy, ciasteczka, chipsy itp. Z doświadczenia wiem, że można spakować własne kanapki i owoce, natomiast bardzo Was uczulam, żeby nie wnosić do samolotu jedzenia o intensywnych, nieprzyjemnych zapachach, np. kabanosów, jajek na twardo, pleśniowych serów, których zapach, w klimatyzowanej kabinie, rozchodzi się błyskawicznie i jest odczuwalny o wiele mocniej niż w pomieszczeniu bez klimatyzacji, co może wywołać dyskomfort współpasażerów, zwłaszcza tych, którzy źle znoszą latanie samolotem.

Gdzie kupić: Wszędzie ;), ale bez wychodzenia z domu na Bdsklep.pl

Ciekawa jestem czy macie jakieś przygody z bagażem podręcznym. Coś zgubiliście, coś przemyciliście, korzystając z nieuwagi celników? Ja kiedyś zostawiłam na taśmie przy bramkach aparat fotograficzny warty 7 tys. zł. Ktoś oddał go do biura rzeczy znalezionych i przyleciał do mnie z Sydney do Polski :).

Piszcie co jeszcze warto ze sobą zabrać i jakie są Wasze doświadczenia!

Podoba Ci się? Oceń lub zostaw komentarz 🙂

24 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2009-2021 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom