fbpx
Czytasz właśnie
Jak ugotować kaszę gryczaną

Jak ugotować kaszę gryczaną

Jak ugotować kaszę gryczaną

Kasza gryczana, bardzo popularna w Polsce, jest kaszą przygotowywaną z ziaren gryki, które poddaje się odpowiedniej obróbce, w wyniku której uzyskiwane są jej różne rodzaje: kasza gryczana biała o całych ziarnach bez zewnętrznej, twardej łuski, kasza gryczana łamana oraz kasza gryczana drobna (krakowska), najdrobniejsza, służąca do przygotowywania kleików i zagęszczania zup czy sosów. Każda z tych kasz wymaga innego czasu gotowania. Jak ugotować kaszę gryczaną?

Zobacz też: Więcej poradników o gotowaniu

Gotowana kasza gryczana doskonały dodatek do obiadów oraz składnik zup i głównych dań, bo można nadziewać nią gołąbki i pierogi oraz faszerować kabaczki, bakłażany i paprykę. Ugotowaną kaszę gryczaną całą, nierozdrabnianą, można, po wystudzeniu, wykorzystać do przygotowania sałatki. Z kaszy gryczanej powstaje też pyszne i pożywne kaszotto czyli polskie risotto. Przygotowana na słodko, dodana do ciast – nadaje się nawet na deser. Drobniejsze kasze są bazą do przygotowywania zup oraz kleików i zagęszczania.

Jak ugotować kaszę gryczaną w najprostszy sposób? Klasycznie, płucząc w kilku wodach, dopóki nie przestaną być mętne, włożyć do wrzącej wody, zostawić na ogniu przez kilkanaście minut. Warto jednak przystąpić wcześniej do kilku czynności.

Zobacz też
Jak ugotować kaszę jaglaną

Procedura gotowania i czas będą zależeć od rodzaju kaszy gryczanej. Nieco inaczej będzie się gotować:

  • kasza gryczana biała (zwykła) – ziarna gryki, z których usunięto łuskę; jest to najbogatsza w składniki odżywcze kasza gryczana
  • kasza gryczana łamana – o rozdrobnionych ziarnach
  • kasza gryczana drobna (krakowska) – najdrobniejsza
  • kasza gryczana prażona – całe lub rozdrobnione ziarna poddane procesowi prażenia/palenia, o ciemniejszej barwie i głębokim, charakterystycznym aromacie
Jak ugotować kaszę gryczaną

Jak ugotować kaszę gryczaną

Jak ugotować kaszę gryczaną krok po kroku. Mój sposób na gotowanie kaszy gryczanej białej i kaszy gryczanej palonej, prażonej. Jak gotować kaszę gryczaną - przepis.
4.69 from 35 votes
Przygotowanie: 6 hours 5 minutes
Gotowanie: 20 minutes
Razem: 6 hours 25 minutes
Kategoria: Półprodukt
Kuchnia: Polska
Przepis na: jak ugotować kaszę gryczaną
Liczba porcji: 4 osoby
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

  • 1 szklanka kaszy gryczanej (biała lub prażona/palona)
  • ½-1½ szklanki wody lub wywaru warzywnego/drobiowego (+ dodatkowa do namoczenia i wypłukania kaszy)
  • 1 łyżka oleju
  • 1 szczypta soli

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

Kasza gryczana niepalona to doskonały składnik zarówno do przygotowania wytrawnych, jak i słodkich dań.
Kasza gryczana palona ma głęboki smak i aromat i jest dużo bardziej sypka po ugotowaniu.

Jak zrobić

Prażenie białej kaszy - opcjonalnie

  • Białą kaszę gryczaną można uprażyć na suchej patelni o nieprzywierającej powłoce lub w piekarniku, rozłożoną na papierze do pieczenia wyłożonym na blaszce, w temperaturze 180 °C, przez ok. 5 minut, do zbrązowienia. Prażenie nadaje kaszy głębokiego, charakterystycznego zapachu i smaku. Biała, nieprażona kasza jest delikatniejsza, łagodna i o wiele bardziej uniwersalna do wykorzystania.

Namaczanie białej kaszy - opcjonalnie

  • Nieprażoną kaszę można przed gotowaniem namoczyć (3 razy więcej wody niż kaszy) przez ok. 6 godzin, co ułatwi przyswajanie składników odżywczych i obniży poziom zawartego w niej kwasu fitynowego.

Gotowanie kaszy gryczanej

  • Kaszę białą nieprażoną (namoczoną lub nienamoczoną) płuczę dokładnie w kilku wodach.
  • Zagotowuję w garnku wodę lub wywar.Kasza namoczona: ½ szklanki wody/wywaru
    Kasza nienamoczona: 1½ szklanki wody/wywaru
  • Dodaję szczyptę soli do wody i dokładam kaszę, znów zagotowuję.
  • Zmniejszam ogień do minimum (woda/wywar ma delikatnie pyrkać), przykrywam i gotuję.Kasza namoczona: 3-5 minut
    Kasza nienamoczona: 12-15 minut
  • Zdejmuję garnek z ognia, dodaję olej i zostawiam pod przykryciem jeszcze na 5 minut. Kasza wchłonie pozostały płyn.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!
Jak ugotować kaszę gryczaną
Jak ugotować kaszę gryczaną
2 komentarze
  • Czy moge ksze ugotowac i przechowac w zamrazarce? Jak dlugo mozna ja trzymac w zamrazarce?
    Mysle o dzieciach ktorym robie zapasy.

    • Można, ale potem nie będzie już mieć takiej konsystencji jak zaraz po ugotowaniu i jeśli nie będzie szczelnie zamknięta, to obeschnie. Gdy jest dobrze zamknięta i ma stałą, ujemną temperaturę, to może poleżeć w zamrażalniku do 6 miesięcy. Sama mrożę kaszę czy ryż, jak ugotuję więcej i nie zużyję wszystkiego, ale potem, po rozmrożeniu, wykorzystuję je jako dodatek do zmiksowania pasztetu, pasty do chleba itp. Chyba jednak polecałabym mrozić potrawy bez kaszy, a potem niech sobie je dzieci odmrożą, a kaszę do nich ugotują :).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom