fbpx
Czytasz właśnie
Chleb tostowy

Chleb tostowy

Chleb tostowy

Wysoki indeks glikemiczny, gluten: białe pieczywo. Niezdrowe, odradzane, a jednak najczęściej kupowane i… przez większość z nas uważane za najsmaczniejsze. Delikatne, łagodne, miękkie bułki, np. francuskie bagietki czy włoskie ciabatty. Puszyste pączki lub chałka, albo biały chleb tostowy w formie ciepłych, chrupkich kromek, na których powierzchni właśnie roztopiły się kuleczki masła.

Zobacz też: Więcej przepisów na domowe pieczywo

Tak, razowe pieczywo jest smaczne. Tak, lubię ciemne, pełnoziarniste bułki. Tak, nawet pączki potrafię upiec na razowej mące pszennej. Tak, korzystam z białej mąki orkiszowej, piekę też chleby żytnie. Osobiście, jak ognia, unikam glutenu i tylko poza domem, nie mając absolutnie żadnej alternatywy, sięgam po białe pieczywo. Owszem, czasem mi go brakuje, bo to właśnie bagietki i białe kajzerki jadało się u mnie w domu.

Chleb tostowy pakowany w worki i sprzedawany w sklepach, nawet jeśli wzbogacony o dodatki ziaren, nie zachęca swoim składem. Lekki, gąbczasty, może leżeć wyjątkowo długo w chlebaku i nie spleśnieje dzięki dodatkowi polepszaczy i konserwantów. To nie z takiego pieczywa powstają najlepsze tosty francuskie. Spróbujcie choć raz upiec chleb samodzielnie. Skuście się na ten klasyczny chleb tostowy maślankowy, wyrastający na drożdżach. Delikatniejszy w smaku niż chleb pieczony na mieszance mąki, drożdży i wody, ale nie tak łagodny i słodkawy jak klasyczne ciasto drożdżowe przygotowane na mleku.

Zobacz też
Żeberka w miodzie

Chleb tostowy

Chleb tostowy

Chleb tostowy delikatny, miękki, maślankowy czyli najlepszy przepis na chleb tostowy idealny na tosty francuskie i grzanki, wyrastający na drożdżach, z dodatkiem maślanki i miodu.
5 z 1 oceny
Przygotowanie: 1 godzina 15 minuty
Gotowanie: 50 minuty
Razem: 2 godziny 5 minuty
Kategoria: Półprodukt
Kuchnia: Amerykańska, Europejska
Przepis na: chleb tostowy na maślance
Liczba porcji: 1 keksówka 10x20 cm
Przepis autorstwa: Dorota Kamińska

☟ W moich przepisach szklanka ma zawsze 250 ml, kostka masła to 200 g, a łyżka lub łyżeczka jest płaska, chyba że wyraźnie zaznaczam, że jest inaczej.

Składniki

  • 2½-3 szklanki mąki bułkowej lub chlebowej (typ 650-850; przesiana)
  • 1 szklanka maślanki lub jogurtu naturalnego, albo mleka z dodatkiem 1 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka suchych drożdży lub rozczyn z 25 g świeżych drożdży, 1 łyżeczki miodu i kilku łyżek ciepłej maślanki
  • 1-2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżka masła (o temperaturze pokojowej)
  • 1 łyżeczka soli
  • DODATKOWO
  • 2 łyżki masła (stopione)

🖩 Chcesz przeliczyć miary i wagi? Oto kalkulator.

LUBISZ PRZEPISY DOROTY?

Dołącz do ponad 15 tysięcy osób zapisanych do newslettera! Wysyłam tylko 2-4 wiadomości w miesiącu. Skorzystaj z podpowiedzi, co warto ugotować z aktualnie dostępnych w sklepach, sezonowych składników. Dowiesz się, co u mnie, jakie ciekawe rzeczy polecam i otrzymasz garść kulinarnych (i nie tylko) inspiracji.

E-BOOK NA POWITANIE - GRATIS

Przydatne przepisy i poradniki

  1. Jak zrobić rozczyn drożdżowy
  2. Jak zrobić ciasto drożdżowe

Jak zrobić

  • Wszystkie składniki na ciasto mieszamy w misce i wyrabiamy przez ok. 10 minut ręcznie lub za pomocą miksera (końcówki „świderki”, niezbyt duże obroty) czy w robocie planetarnym (zgodnie z czasem sugerowanym przez producenta). Początkowo warto dodać mniej maślanki (połowę lub odrobinę więcej) i w trakcie wyrabiania, w razie potrzeby, dolewać więcej w celu regulacji konsystencji ciasta.
  • Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe (ale nie gorące) miejsce, bez przeciągów, do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę (powinno podwoić swoją objętość). Proces wyrastania można skrócić do 30 minut, wstawiając miskę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 30-40 °C.
  • Wyrośnięte ciasto przekładamy na stolnicę obsypaną mąką i delikatnie przyciskamy dłońmi, usuwając ze środka nadmiar powietrza. Odgazowane ciasto owijamy w folię do żywności i odstawiamy na 15 minut.
  • Po 15 minutach z ciasta formujemy bochenek. Przekładamy do keksówki wysmarowanej tłuszczem, przykrywamy ściereczką i znów odstawiamy do wyrastania na ok. 1 godzinę (do podwojenia objętości). Proces wyrastania można skrócić do 30 minut, wstawiając foremkę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 30-40 °C.
  • Wyrośnięte ciasto nakłuwamy w 3 miejscach za pomocą drewnianego patyczka.
  • Smarujemy wierzch ciasta roztopionym masłem i wstawiamy foremkę do nagrzanego do 190 °C (góra+dół) lub 170 °C (termoobieg) piekarnika. Pieczemy chleb tostowy przez ok. 30 minut, aż do zrumienienia wierzchu.
  • Do piekarnika można, razem z foremką z chlebem, wstawić żaroodporną kokilkę wypełnioną wodą (w trakcie pieczenia para z wody nada skórce chleba dodatkowej chrupkości).
  • Gotowy chleb od razu wyjmujemy z piekarnika i studzimy w foremce, na kratce.
MASZ INSTAGRAM?Zrób zdjęcie potrawy i oznacz mój profil @dorotakaminska lub hasztag #dorotainsuperfood. Przyjdę polubić Twoją fotkę!

Upieczcie i dajcie znać jak się udał. Posmarujcie kromki masłem i włóżcie do tostera, przypieczcie w piekarniku lub podsmażcie na patelni, mocząc wcześniej w rozkłóconym jajku i przyprawach albo spałaszujcie z dżemem lub konfiturą, popijając ulubioną kawą.

 

2 komentarze
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Podoba Ci się przepis? Daj 5 gwiazdek :)




© 2009-2024 | Dorota Kamińska blog kulinarny, przepisy, podróże i styl życia | Wszystkie prawa zastrzeżone | Część odnośników na blogu to afiliacyjne linki partnerskie | Moja książka: Superfood | Silnik: Wordpress | Serwer: Bookroom